Niccolo Machiavelli'de özgürlük düşüncesi
The idea of liberty in Machiavelli's Thought
- Tez No: 161514
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ÇAĞLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu çalışma Niccolo Machiavelli'nin siyasal düşüncesi içinde yer alan özgürlük kavramım konu almaktadır. Niccolo Machiavelli'nin eserlerinde yer alan özgürlük (libertâ) kavramının 14.yy'da Floransa' da gelişen hümanist düşünce geleneği ile olan bağlantıları incelenmiş ve aynı zamanda Machiavelli'ye özgü yorumunun ortaya konulmasını amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle Machiavelli'nin siyasal düşüncesinde özgürlük düşüncesinin belirdiği dönem ve mekan ele alınmış ve ilk iki bölümde Rönesans, Hümanizm, İtalyan şehir devletleri ve Floransa'nm tarihsel, ekonomik, sosyal ve siyasal yapısı incelenmiştir. Son bölümde ise Machiavelli'nin özgürlük kavramım kurarken ele aldığı kavramlar incelenmiş ve bir yandan döneminin siyasal geleneği ile ortak noktalarının ortaya konulmasına çalışılırken diğer yandan Machiavelli'nin bu kavramı yorumlayışmdaki özgün noktalar belirtilmiştir. Bu doğrultuda Machiavelli üzerine çalışmış Skinner, Viroli, Pocock, De Grazia ve Colish gibi akademisyenlerin güncel tartışmalarına yer verilmiş ve özgürlük kavramının bağlantılarım kurmada bu tartışmalardan faydalanılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis examines the notion of liberty in Machiavelli's political thought. To this end I analize the relation between the concept of liberty in Machiavelli's works and the civic humanism in Florance flourishing in 14th century, thus release their connection constructing this concept. To do this, first, I focused on the historical, economical and the social background of Renaissance, Italian city-states and of the city of Florance. My second aim has been to locate the idea of liberty in Machiavelli's thought, to do this first I tried to clarify the connection between this notion and the other notions used within it such as vivere civile, comune bene, republica..ecc. and then I examine the use of the idea of liberty in Machiavelli's work trying to understand its meaning. By doing this I discussed the interpretations of some Machiavelli scholars such as Skinner, Viroli, Pocock, De Grazia and Colish in order to locate the idea of liberty in Machiavelli in his political thought.