1983 – 1989 yılları arasında Türk siyasetinde iz bırakan ANAP lideri Turgut Özal'ın uyguladığı siyasi programlar ve kararlarında, siyasi düşünürler Niccolo Machiavelli ve John Locke'un etkisi
The influence of political thinkers Niccolo Machiavelli and John Locke on the political programs and decisions implemented by Turgut Ozal, the leader of ANAP, who left a mark on Turkish politics between 1983 and 1989
- Tez No: 979683
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN GÜNYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Bilim Dalı
Özet
İnsan topluluğu dolayısıyla da topluluğun iç dinamizmi var olduğu sürece yönetim süreci de hep var olmuştur. 12 Eylül 1980 askeri yönetim döneminde şekillenen siyasi yapılanmanın içinde olan Anavatan Partisi'nin (ANAP) kuruluş ve iktidara gelme süreci ele alındıktan sonra 1983 – 1989 yılları arasında Türk siyasetinde iz bırakan Turgut Özal'ın Başbakanlık döneminde uyguladığı siyasi programlar ve kararlar, siyasi düşünürler Niccolo Machiavelli ve John Locke'un siyasi yaklaşımları açısından ele alınıp analiz edilerek değerlendirilmiştir. Yapılacak değerlendirmeye ilişkin olarak ta; Birey ve devlet tanımlarının geleneksel düşünceden ayrılıp modern haline bürünmesi, modern siyasal iktidarın, ahlak gibi siyaset üstü olan ahlaki değer tanımlamalarla izah etmeyi kabul etmeyerek siyasal statüdeki iktidarı dünyevi bir yönetim olmasında önemli etkileri olan düşünür Machiavelli'nin eserlerinin yanı sıra siyasal liberalizmin kurucularından olan filozof ve düşünür Locke'un görüşleri ele alınmıştır. Machiavelli, yaşadığı dönemdeki olaylardan kaynaklı siyasi bakımından idealist ve ahlakçı yönelimden ayrılarak, siyasi ahlaktan ve dinden bağımsız iktidarda kalmayı amaç edinen kendi gerçeklerine dikkat çekmiştir. Bu yaklaşım, Makyavelizm tanımlaması ile ifade edilmiş ve birçok kez hedefe varmak için hiçbir, kural, ilke ve değer tanımama şeklinde kabul görmüştür. Locke'a göre bireyin kendine özgü, ayrılmaz ve devredilmez doğal hakları vardır, devlet, bu hakları güvence altına almakla yükümlüdür. Locke'un istediği devlet yönetimi sınırlı olmalıdır. Siyasal liberalizmin en önemli isimlerinden ve kurucularından biri olan Locke, bireylerin vii eşitliğine ve özgürlüğüne vurgu yapmıştır. Devletin temeline insan yerleştiren Locke'a göre devlet, insanların yaşam, güvenlik ve mülkiyeti korumakla görevlidir. Güçler ayrılığı ilkesini ilk vurgulayan kişilerden birisidir. Askeri darbe sonrasında çok partili rejime geçişte iktidara gelen Anavatan Partisi başkanı Özal, oluşturduğu ekonomi politikası, ideoloji, siyasal ilişkileri ve uluslararası müteşebbisleri ile siyasetin en önemli kişisi durumuna gelmiştir. Özal, 1980'lerde Türkiye'de ekonomik liberalizasyonu sağlamak için hızlı ve kararlı adımlar atmıştır. Machiavelli'nin“amaca ulaşmak için her yol mubahtır”anlayışı, Özal'ın radikal ekonomik reformları uygulama kararlılığında etkili olmuştur. John Locke'un bireysel mülkiyet hakkı ve ekonomik özgürlük anlayışı, Özal'ın özelleştirme politikalarında kendini göstermektedir. Özal, özel sektörü teşvik ederek ekonomik büyümeyi hedeflemiştir. Özal, kamu yönetiminde reformlar yaparak devletin etkinliğini artırmayı hedeflemiştir. Machiavelli'nin güçlü liderlik anlayışı ve Locke'un bireylerin haklarını koruma görevi, bu reformların temelini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
As long as human communities and their internal dynamics exist, the process of governance has also always existed. This study examines the establishment and rise to power of the ANAP party following the military administration of September 12, 1980. It analyzes the political programs and decisions implemented during Turgut Özal's tenure as Prime Minister from 1983 to 1989, which left a mark on Turkish politics, through the political approaches of thinkers Niccolo Machiavelli and John Locke. In this evaluation, the transformation of the concepts of state and individual from traditional thought to their modern forms is discussed, along with the significant contributions of thinkers like Machiavelli, who rejected the explanation of modern political power through values and concepts that transcend politics, thus rendering political power a secular authority. Additionally, the views of philosopher and thinker Locke, one of the founders of political liberalism, are explored. Machiavelli, based on the events of his time, departed from the idealist and moralistic line in politics, emphasizing the realities of maintaining power independently of political morality and religion. This approach is often expressed with the term Machiavellianism, which is frequently understood as disregarding any rules, principles, or values to achieve goals. According to Locke, individuals possess unique, inalienable, and natural rights, and the state is obligated to secure these rights. The government that Locke envisioned should be limited. Recognized as one of the founders and most important figures of political liberalism, Locke emphasized the freedom and equality ix of individuals. For Locke, who places the individual at the foundation of the state, the state is tasked with protecting people's lives, property, and security. He was one of the first to emphasize the principle of separation of powers. Following the military coup, Turgut Özal, the leader of the Motherland Party, became a central figure in politics with his ideology, economic policies, political relations, and international initiatives during the transition to a multi-party regime.