Türkiye ekonomisinde turizm sektörünün yeri ve dış turizm talep tahmini
- Tez No: 161553
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA ÖZTAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmanın amacı, turizm sektörünün Türkiye ekonomisindeki önemini ortaya koymak ve ülkemize olan geçmiş yıllardaki turizm talebi gözetilerek önümüzdeki yıllar için sayısal öngörülerde bulunarak elde edilen sonuçlan bilimsel çerçevede yorumlamaktır. Tez, teori ve uygulama olmak üzere iki temel bölümden oluşmaktadır. Teorik kısmın ilk bölümünde turizm ve turist kavramları üzerinde durulduktan sonra turizmin sınıflandırılması ve turizmi geliştiren faktörlerden bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise dünyada ve Türkiye'de turizmin tarihsel gelişimi hakkında bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölümde ağırlıklı olarak turizm endüstrisinin ekonomik yapısı, turistik ürünün özellikleri, turistik işletme çeşitleri ve turizmde arz ve talep kavramları incelenerek enflasyon ve turizm ilişkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde turizm, Türkiye ekonomisindeki yeri açısından ele alınmıştır. Bu bağlamda, ülkemizdeki turistik arz ve talep kapasitesi ortaya konulduktan sonra, turizmin genel ekonomik göstergelere olan etkisi belirtilmiştir. Tezin uygulama bölümünde ise, geçmişe yönelik verilerden yola çıkılarak ülkemize yönelik dış turizm talebi üzerine önümüzdeki yıllara dair sayısal tahminlerde bulunulmuştur. Sonuç bölümünde turizm sektörünün ülkemizde ve dünyada geldiği bugünkü nokta vurgulanarak, ülkemizin bu sektördeki avantajlı ve eksik yönleri üzerinde durulmuş ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to emhasize the importance of tourism in Turkish economy and to interprete the results found in a scientific frame with numerical estimations for the following years considering the touristic demand to Turkey in the past. This study consists of two main parts as theory and practice. In the first chapter of theorotical part, defining the concepts of tourism and the tourist, the classification of tourism and the factors which develop the tourism are mentioned. In the second chapter, the information about historical development of tourism in the world and in Turkey is given. In the third chapter, the economic structure of tourism industry, the characteristics of touristic product and the types of youristic establishments are generally handled. Additionally, the concept of foreign demand in yourism sector and the subject of incompatability of supply and demand in the sector is examined. In the fourth chapter, tourism is defined considering its role in Turkish economy. Relating to this subject, after describing the capacity of touristic supply and demand in Turkey, the effect of tourism on the general economical indicators is determined. The balance of payments which is the most important one of these indicators is examined under a separate subheading. In the practice part of the study, taking into consideration the past findings about foreign tourism demand for our country, some numerical estimations for the following years are formed. The results obtained are interpreted in the conclution part of the study. In the conclusion part, emphasizing the position of tourism sector from past to present in our country and in the world, various recommendations are given considering the advantages and deficiency our country has in the tourism sector.