İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın etkinliğinin GARCH modeli ile test edilmesi
Testing the efficieny of İstanbul Stock Exchange by GARCH model
- Tez No: 161552
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLER ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu çalışma 1986:01 - 2004:06 döneminde İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören bütün hisse senetlerinin dolar ve TL bazlı aylık getiri verilerini kullanarak. İMKB'nin zayıf formda etkinliğini incelemektedir. 1986:01 - 2003:06 dönemine ait veriler modellerin tahmininde, 2003:06 - 2004:06 dönemine ait veriler ise modellerin öngörü performansının değerlendirilmesinde kullanılmıştır.. Rassal Yürüyüş Modelinin test edilmesinde Otoregresif (AR) ve Genelleştirilmiş Otoregresif Koşullu Değişken Varyans (GARCH) Modeli kullanılmıştır. Sonuç olarak GARCH modelinin geçmişe yönelik modellemede bulunabileceğini ancak bu modellerin geleceğe yönelik tahminlerde kullanılamayacağı görülmektedir. Bu da geçmiş yıllara ait hisse senedi fiyatlarının gelecek yıllara ait hisse senedi fiyatlarının tahmininde kullanılamayacağım gösterir. Dolayısıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsasının zayıf formda etkin olduğunu söyleyebiliriz. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study analysis weak form efficiency of Istanbul Stock Exchange by using the data of monthly yields of all stocks that have been effected transaction in ISE in the bases of dollar and TL in the period of 1986:01-2004:06. The data of 1986:01-2004:06 periods is used in the estimation of models, and the data of 2003:06 - 2004:06 periods is used in the evaluation of foresight performance. AR and GARCH models have been used in the test of Random Walk Model. Consequently, it is seen that GARCH model can be used in the past oriented modeling but these models can not be used in the future oriented estimations. It shows that, the prices of stocks of past years can not be used in the estimations of the prices of stocks of next years. Accordingly, we can say that ISE is provides weak form efficiency.