Öğrencilerin yabancı dil derslerini algılamaları üzerine bir model ve uygulama: İstanbul Atatürk Fen Lisesi'nde İngilizce dersinin görülüşü
A model and implementation on learners' perceptions of foreign language: An English course at İstanbul Atatürk Science High School
  1. Tez No: 161554
  2. Yazar: NEŞE MARMARA
  3. Danışmanlar: DR. AYBARS ERÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZ Bu uygulama araştırmasında yabancı dil olarak İngilizce'ye ve İngilizce dersine yönelik öğreniri görüşleri ışığında yabancı dil öğrenme sürecinde dil öğrenimine etki eden etkenler incelenmektedir. Bu araştırmanın amacı etkin bir yabancı dil öğrenimi sağlanması konusunda ne tür süreç ve etkenler üzerinde durulabileceği ve öğreniri gözüyle öğreniri gereksinimlerini karşılayabilecek örnek bir model sunabilmektir. Bu çalışmada ayrıca yabancı dil ders öğretmenlerinin görüşlerine yer verilmiş olup gözlemleri değerlendirilmiştir. Bu uygulama araştırması özellikle şu sorulara yanıt aramaktadır: 1) Yabancı dil olarak İngilizce'yi öğrenme sürecinde etki eden etkenler hangileridir? 2) Öğreniri gözüyle öğrenme sürecinde etki eden etkenler hangileridir? 3) Yabancı dil öğrenme ve öğretme deneyiminde, arzu edilir sonuçlar elde edebilmek için hangi öneriler yer almaktadır? Araştırmaya İstanbul Atatürk Fen Lisesi'nden (IAFL) 274 öğreniri ve 5 yabancı dil öğretmeni katılırken, İstanbul dışında Adana, Aydın, Düzce, Diyarbakır, Konya ve Kütahya olmak üzere toplam 6 fen Lisesi öğreniri ve öğretmenlerinin görüşleri dahil edilmiştir. Bu çalışmada IAFL' de öğrenicilere ve ayrıca öğretmenlere uygulanmak üzere 3 sormaca, Olimpiyat ve TÜBİTAK katılımcıları olan öğrenicilerle görüşme, 9. sınıf öğreniri günlükleri ve diğer illerdeki fen lisesi okulları öğreniri ve öğretmen görüşlerini kapsayan mektuplar olmak üzere toplam 4 tür veri toplama yolu üzerinden 3'ü nitel, 3'ü nicel olmak üzere 6 küme veri derlenmiştir. Araştırma sonucunda verilerden elde edilen bulgulara göre, öğreniri görüşleri çerçevesinde oluşturulan model önceden araştırmacıların belirlediği sınıflamaya ve/ya modele birebir uymasa da çoğu etkenlerin benzer olduğu ve etkin bir yabancı dil öğretimi sürecinde arzu edilir sonuçlan elde etmek için öğreniri görüşlerini içeren, onların gereksinimlerini karşılayan tutum ve koşulların sağlanması gerektiği belirlenmiştir. İncelenen veriler doğrultusunda dil öğrenme sürecine, öğretmen etkeninin yanı sıra, fiziksel, kişisel, kişiliksel, ruhsal etkenlerin ve özellikle de güdülenme düzeyi ile öğrenirinin yabancı dil öğrenme amaçlarının en yüksek oranda etki eden etkenler olduğu ortaya çıkmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research analyses the perceptions (beliefs) of the learners about the English language and the English language course. In addition, it examines the effects of the learning conditions throughout the process of language learning. The aim of this study is to present a model in order to achieve an effective language learning, which provides the kinds of processes and effects it stands on and the needs of the learners in accordance with their beliefs. It also includes teachers' perceptions and the evaluation of their observations. This research especially looks for the answers to the questions below: 1) What factors affect the process of English language learning? 2) What are the effects of the learning process according to learners? 3) What suggestions can be made for language learning and teaching processes in order to achieve desired results. 274 learners and 5 teachers of English have contributed to this research from Istanbul Atatürk Science High School (İAFL) and also beliefs of learners and teachers from 6 different Science High Schools outside Istanbul like Adana, Aydın, Düzce, Diyarbakır, Konya and Kütahya have been included. In this study, the data have been collected via 4 kinds and totally 6 sources of research: 3 questionnaires have been implemented both on learners and teachers and an interview with the students of Science Olympics and TÜBİTAK besides 9th year students' diaries from IAFL and also letters reflecting learners' and teachers' beliefs from different Science High Schools in other cities.. According to the conclusions drawn from the data as the result of the research, it is found out 1) that many of the factors that emerged in the field are similar to the ones forseen and 2) that the beliefs and needs of the learners including their attitudes and conditions should necessarily be dealt with in order to achieve the desired learning outcome in the process of an effective foreign language learning. In line with the analysed output, physical, personal, personality, psychological factors and significantly the degree of motivation and the language learning aims of the learners have come out as the most effective in the process of language learning as well as the factor of teacher on its own. Ill