Bilgi verici danışmanlık programının üniversiteye giriş sınavı ve üniversite eğitimine ilişkin yanlış inançlara etkisi
The effect of informative counseling to university enrollment and irrational beliefs about university education
- Tez No: 161639
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ KUZGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, bilgi verici danışmanlık programının lise son sınıf 5ğrencilerinin, üniversite sınavına ve eğitimine ilişkin yanlış inanç düzeylerine etkisini araştırmaktır. Bu araştırma, kontrol gruplu öntest ve sontest modele dayalı deneysel bir çalışmadır. Araştırma 2004-2005 öğretim yılında Konya Karatay Lisesinde öğrenim gören lise son sınıf öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın Deney grubu 12 kız ve 12 erkek 24 5ğrenci, kontrol grubu da 12 kız ve 12 erkek 24 öğrenciden oluşmuştur. Deney grubundaki öğrencilerle 4 hafta süreli haftada üç oturum olmak üzere bilgi /erici danışmanlık programı yapılmıştır. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin öntest ve sontest aşamalarında üniversite sınavına ve eğitimine ilişkin yanlış inanç düzeyleri Üniversite Sınavına ve Eğitimine Yönelik Yanlış înanç ölçeği ile ölçülmüştür. Bu araştırmada denenen bilgi verici danışmanlık programı Üniversite Sınavına ve eğitimine Yönelik Yanlış înanç Ölçeği ile ölçülebilen üniversite sınavına ve eğitimine ilişkin 'anlış inançları içermektedir. Bilgi verici danışmanlık programı bu yanlış inançları azaltmayı hedeflerken, grup tartışması, sorgulama, bilgi, ev ödevi verme ve hipotetik vak'a teknikleri kullanılmıştır.. Deneysel işlem sonrasında deney ve kontrol gruplarının ÜSEYÎÖ öntest-sontest ortalama puanları arasındaki ortak etkinin anlamlılığını ortaya koymak amacıyla tek faktör üzerinde tekrarlanmış ölçümler için tasarlanan iki faktörlü varyans analizi uygulanmıştır. deney ve kontrol gruplarının ÜSEYÎÖ puanlan üzerinde yapılan analiz sonucunda grup ölçüm ortak etkisi 0.01 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. Bulgular, araştırmada denenen bilgi erici danışmanlık programı yönteminin lise son sınıf öğrencilerinin üniversite sınavına ve eğitimine ilişkin yanlış inanç düzeylerini anlamlı olarak azaltmada etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Elde edilen bulgulara bağlı olarak öneriler sunulmuştur. Bilgi verici danışmanlık programı yönteminin lise son sınıf öğrencilerinin üniversite sınavına ve eğitimine ilişkin anlış inanç düzeylerini azaltmada etkili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of the study is to research effect informatioanal counselling programme c the level of high school 1 1th grade students' concerning irrational beliefs levels of universi education and examination. This research is an experimental work which has control group pre-test, post-te model. Research was conducted to high school 11th grade students at Konya Karatay Hig School in 2004-2005. Test group of the study consisted of 12 female and 12 mal students(24students) and control group had 12 female and 12 male students (24 students). Informational counselling programme was conducted to test group students. Thi programme took 4 weeks and three sessions per week. Concerning irrational beliefs levels c university education and examination of students at test and control group phase wer assessed with irrational beliefs of concerning university education and examination.scale. Research's informational counselling programme consists of irrational beliefs c concerning university education and examination which can be tested by irrational beliefs o concerning to university education and examination scale. While these irrational beliefs wer reduction during; interrogationing, group discussion, giving information, ordering homeworl and sample event techniques were used. Mixed repeated measures of analysis of variance (ANOVA) technique was used it order to make the main effect of difference between test and control groups' pretesst posttes average scores significant after experimental procedure. There has been a significant mair effect difference between average scores at 0.01. Findings made clear that informationa: counselling programme was influential in order to decrease the students' wrong beliefs about university exam and university education. Recommendations were made regarding findings. Informational counselling programme approach is influential in decreasing the levels of irrational beliefs of concerning university education and examination for high school 11th grade students. As a result this approach is to show decreasing irrational beliefs of concerning university education and examination.