Kahramanmaraş yakın çevresinin coğrafi etüdü
The geographical research of Kahramanmaraş and its near surroundings
- Tez No: 161646
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırma sahası“Kahraman Maraş Yakın Çevresi”, Akdeniz Bölgesi' nin Adana Bölümü' nün kuzeydoğu kesiminde bulunur. Çalışma alanının toplam yüzölçümü 2.913 km2'dir. Çalışma alanı'nın değişik yerlerinde Pre Alpin, Alpin ve Post Alpin Formasyonları ile temsil edilen birimler bulunmaktadır. Çalışma alam tümüyle jeomorfolojik bir havza niteliğindedir. Burada jeomorfolojik unsurları; dağlık sahalar, plato sahaları, ovalık sahalar ve vadi sahaları oluşturmaktadır. Çalışma alanında Akdeniz İklimi görülür. Özellikle kuzeye doğru gidildikçe yükseltinin artmasına paralel olarak iklim karasallaşmaya başlamaktadır. Araştırma sahası, hidrografık olarak Orta Ceyhan Havzası içerisinde yer almaktadır. Havzanın sulan Ceyhan Nehri ve onun kolu olan Aksu Çayı tarafından drene edilmektedir. Çalışma alanında üç ayrı ve jetasyon kuşağı görülür. Bunlar makilerden oluşan çalı formasyonu, iğne yapraklı yan nemli orman formasyonu ve alpin ot formasyonu'dur. Çalışma alanının nüfusu 1927 yılında 71.182 kişi iken, 2000 yılında yapılan son nüfus sayınımda 465.370 kişi olarak belirlenmiştir. Çalışma alam tarihin çok eski çağlarından beri yerleşme yeri olarak kullanılmıştır. Bugün çalışma alanında 1 şehir, 13 kasaba, 118 köy ve birçok köy altı yerleşmesi vardır. Çalışma alanında ekonomik faaliyetler olarak sanayi, tarım ve hayvancılık gelişmiştir. Özellikle son 20 yıl içersinde sanayi hızlı bir gelişme göstermiştir. Taran ovalık sahalarda yapılırken, hayvancılık ise arazi şartlarına bağlı olarak dağlık alanlarda yaşayanların geçim kaynağıdır. Çalışma alam turizm potansiyeline sahip bir yerdir. Ancak turizm yeterli tanıtımın ve yatırımların yapamamasından dolayı gelişme gösterememektedir.
Özet (Çeviri)
The area of exploration“Kahraman Maraş and its near surroundings”, is placed at the northeast course of Adana Division in the Mediterranean Region. In the different places of the area of exploration, there are units symbolized by Pre Alpine, Alpine and Post Alpine formations. The exploration area is completely geomorphologic basin. In this area, the geomorphologic elements are mountainous lands, plateaus, grassy plains and valleys. The area's climate is Mediterranean Climate. Especially at the north part, because of the raising height, the climate changes into Continental Climate. From the hydrographic point, the area is placed in the Middle Ceyhan Basin. The waters of the basin are drained by the River Ceyhan and its branch Aksu Brook. In the area there has been three different vegetation zones. These are bush formation (maquis), needle-leafed, semi-wet forest formation and alpine grass formation. The population of the exploration area was 71.182 in 1927, but according to the latest census in 2000, it is determined that 465.370 The exploration area has been used as a hobitat from the ancient times of history There are 1 city, 13 towns, 118 villages and sub districts. In the area, industry, agriculture and animal feeding are developed. Especially ir the last two decades, industry has been developed ropidly. Agriculture has being made or the grassy plains and animal feeding has being made on the mountainous lands because o: the unfavorable conditions of the lands. The exploration area has potential for tourism. But, because of the lack of sufficien advertisement and investment, it hasn't developed enough.