Yusuf Paşa'nın sefer-nâmesi
Yusuf Pasha's military account
  1. Tez No: 161647
  2. Yazar: AHMET ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
1768 yılında başlayan Osmanlı-Rus savaşları 1792 yılında imzalanan Yaş antlaşmasına kadar devam etmiştir.“Se/er-nâme-i Serdâr-ı Ekrem Yusuf Paşa”isimli eser de padişah I. Abdülhamid'in son dönemleri olan 1788 yılında Sadrazam Koca Yusuf Paşa'nın Rusya'nın müttefiki Avusturya'ya yapmış olduğu seferi konu alan bir eserdir. Müellifi belli olmayan eserde müellif, anlatıma ordunun Yusuf Paşa'nın kumandanlığında Davud Paşa'dan çıkışıyla başlar. Yaklaşık dokuz ay sonra Rusçuk'ta karargah kurulmasına kadar olan olayları anlatır. Bu zaman zarfında konaklanılan menzillerden ve orduda meydana gelen olaylardan ayrıntılı olarak bahseder. Müellif olayları Yusuf Paşa'nın penceresinden değerlendirir. Esere göre, Osmanlı ordusu bu seferde, Mehadiye, Fethü'l-tslâm (Belgrad), trşova, Şebeş ve tnlik gibi Avusturya şehir ve kalelerini fethetmiştir. Bu savaşta Avusturya ordusu büyük kayıplar vermiştir. Osmanlı ordusu bu seferde elli bini aşkın esir ele geçirmiş, pek çok da ganimet elde etmiştir. Fakat savaşın iki cephede devam ediyor olması ordunun Rus cephesine geçmesini gerektirmiştir. Bu nedenle fethedilen bölgelerde hakimiyet kurulamadan Ruscuk'a gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
In 1 768, The Ottoman-Russian wars started and ended with the Treaty of Jassy in 1 792. The work by the name of“Sefer-nâme-i Serdâr-ı Ekrem Yusuf Pasa ”, too, deals with the expedition, which was undertaken during the last years of Abdulhamid and headed by Grand- Vizier Koca Yusuf Pasha in 1788 against the Austrians who were in alliance with the Russians. Unknown author of this work furnished detailed information about expedition, which took approximately nine months. From the very beginning of the expedition, starting with the march of the army under the command of Yusuf Pasha from their barracks located in Oavutpasha, until the basement of its headquarters at Rusçuk including the places, which were used by the army during the expedition, and various events, which took place within the army, were explained by the author. In the book, the author mostly recorded the events from the viewpoint of Yusuf Pasha. According to work, the Ottoman army throughout this expedition conquered several Austrian towns and castles such as Mehadiye, Fethü'1-îslâm (Belgrad), trsova, Şebes and tnlik. Again, according to book, the battles against Austirans resulted in heavy damage for the Austrians and Ottomans got more than 50.000 prisioners and many spoils of war. However, the ongoing war against the Russians forced Ottoman army to leave for Rusçuk and, Ottomans, therefore, had to retreat from those territories without establishing a sustainable domination on them.