Katalogda yer almayan 1916-1921 yıllarına ait bir Konya şer'iye sicilinin transkripsiyonu
Transcription of a legal records of Konya which is not found in the catalogue of the years between 1916-1921
  1. Tez No: 161652
  2. Yazar: HALİL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KÜÇÜKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Osmanlı Devleti'nde kadıların kazalarda tuttuğu defterler veya mahkeme zabıtları olan şer'iye sicilleri siyasetten hukuka, ekonomiden eğitime, örf ve adetlerden sosyal ve kültürel yaşantıya, devlet yönetimine kadar birçok konuda bilgiler vermesi bakımından önemli bir yere sahiptir. Bu özelliğinden dolayı özellikle şehir tarihi araştırmacılarının temel başvuru kaynağı olan şer'iye sicilleri incelenmeden Osmanlı Tarihi'nin siyasî, idarî ve sosyal tarihini hakkıyla ortaya koyabilmek mümkün değildir. Türkiye'nin birçok şehrinde yer alan şer'iye sicilleri 1992'de, İstanbul'a ait olanlar hariç, Ankara'da Milli Kütüphane'de toplanmıştır. Burada Konya'ya ait katalogda 151 adet şer'iye sicili yer almakta olup, sonuncusu 1908 yılma aittir.“Katalogda Yer Almayan 1916-1921 Yıllarına Ait Bir Konya Şer'iye Sicilinin Transkripsiyonu”adı verilen çalışma sonradan ortaya çıkmış ve bilim alemine kazandırılmıştır. Günümüze en yakın ve çoğunluğu I. Dünya Savaşı ile Türk istiklal Savaşı 'na ait olan bu şer'iye sicili, Konya'nın bu yıllara ait eldeki tek mahkeme kaydıdır. Burada Konya halkının yaşantısı hakkında sınırlı da olsa bilgiler yer almaktadır. Miras, Nafaka, Mehir davalarının çoğunlukta olduğu belgeler, Konya halkının savaşlar sırasındaki sosyal ve ekonomik durumu hakkında ip uçları veriyor.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Legal reports, the Kadi (muslim judge) used to keep in districts also known as the minutes of court, have an important place in terms of supplying data ranging from politics to Law, Economy to Education, traditions and custom to social and cultural life and Governmental administration. Because of its above mentioned importance, it is virtually impossible to be able to define and explain thoroughly the political, administrative and social aspects of Ottoman History without examining the Legal reports which serve as main sources of application for researchers of urban history. Legal reports which are available in many parts of Türkiye were picked up and gathered in Ankara at the National Library except those belonged to Istanbul, in 1992. Among these, The number of Konya related ones are 151 the last of which belongs to 1908. A study called“Transcription of a Legal reports of Konya which doesnt take part in the catalouge that belongs the years between 1916-1921”has appeared subsequently and been granted to the scientific world. This Legal reports which is the closest one to our present day and most of which belong to the World War I and Independence War is the only registration of court belongs those years in Konya. Here, we can find limited information related with the lives of the natives of Konya. The documents which predominantly deal with the matters like heritige, alimony and marital warranty give clues as to the living conditions of the natives of Konya during war times. DC