Bilgisayara dayalı kütüphane ve bilgi sistemleri: Bilkent Üniversitesi için alternatif bir sistem seçimi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 4580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
115 ÖZET Kütüphaneler hizmetlerini daha hızlı, kolay ve etkin bir hale getirmek için bilgisayara dayalı sistemler geliştirmektedirler. Bilgisayara dayalı bir kütüphane sisteminin gerekliliğini kabul eden Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi için uygun bir sistem seçimini amaçlayan bu çalışmada önce mevcut seçenekler verilmekte daha sonra da bunların BÜK 'e uygunluğu tartışılmaktadır. Çalışmada yöntem olarak“betimleme”yönteminden yararlanılmıştır, öncelikle mevcut sistemler (modüler ve bütünleşik) ve bunların sağlanma yoluna ilişkin seçenekler (kurum içinde oluşturma, hazır satın alma, ayrı ayrı satın alma, uyarlama, paylaşma) özellikleri ile ortaya konmuş, daha sonra da BÜK'ün ihtiyaç ve olanaklarına uygun olan sistemin seçimi ve seçilen sistemin sağlanmasına ilişkin tartışmalar yapılmıştır. Tartışmalardan sonra da BÜK için aşağıdaki nedenlerden dolayı bilgisayara dayalı bütünleşik bir kütüphane- sisteminin uygun olacağına karar verilmiştir: 1) BÜK' de sağlama, katalog, ödünç verme ve süreli yayın işlemleri birbiriyle ilişki ve etkileşim içindedir. Bu nedenle işlemlerin bütün olarak ele alınması gerekmektedir. 2) BÜK'ün mevcut bilgisayar olanakları ve CD- ROM bilgisayara dayalı bütünleşik bir sistem geliştirmede yardımcı olacaktır.116 3) Bu olanaklarla oluşturulacak genel veri tabanı üzerinde sağlama, kataloglama, ödünç verme ve süreli yayın hizmetleri daha hızlı ve etkin olarak verilecektir. 4) BÜK 'ün bilgisayara dayalı bütünleşik bir sisteme sahip olması ileride üniversitelerarası bilgisayar ağına katıldığında daha yararlı bir kullanım olanağı sağlayacaktır. Çalışmamızın“Sonuç ve öneriler”bölümünde bütünleşik sistemin seçimi ve sağlanması için Kütüphane yetkililerince oluşturulacak bir komitenin yapması gereken işlemler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Libraries have been developing computer-based systems so as to speed up and ease their processes, and to offer more effective and efficient library services. This study, which is aiming to opt for a system for the Bilkent University Library (BUL) where the necessity of a computer-based library system has already been acknowledged, identifies the existing options for the automation of library services first, and then proceeds to discuss whether those options are appropriate for the BUL. The existing integrated and modular library systems, and the ways they can be provided such as in- house production, provision of a turnkey or“off-the- shelf”package, adapting and sharing a system, are explained with their individual pros and cons. Having discussed the choice of a would-be system and its acquisition for the BUL to a further extent, it was decided that a computer-based integrated library system would be convenient for the requirements of the library in view of the following reasons:. 1) The processes performed in the BUL such as acquisition, cataloging, circulation and serials are interraleted with each other; so that they should be treated altogether.118 2) The existing computer capabilities of the BUL and LC MARC records on CD-ROM it has will be helpful in order to develop an integrated library system. 3 ) On a general-purpose database the acquisition, cataloging, circulation and serial services of the BUL can be given more effectively and quickly. 4) The provision of a computer-based integrated library system will be useful as and when the Bilkent University joins to the Inter-University Computer Network. The study ends with some suggestions that a committee that is to be formed by the library authorities should do for the selection and acqusition of an integrated library systems. Yükseköğretim Kurulu Dokümantasyon Herkesi