Öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının boyun eğici davranış özelliklerinin incelenmesi
Submissive behaviour among the teachers and candidate teachers
  1. Tez No: 161673
  2. Yazar: HASİBE BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının boyun eğici davranış düzeyleri çeşitli değişkenler açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırma tarama modelinde olup kullanılan yöntem ilişkisel taramadır. Araştırmanın evrenini, Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri ve Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Konya ilindeki ilköğretim ve orta öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu ve Boyun Eğici Davranışlar ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular: öğretmen adaylarının; cinsiyetlerine, okudukları alanlara, okudukları sınıf düzeyine göre, boyun eğici davranış düzeylerinde gruplar arasında anlamlı bir fark olduğu; mezun oldukları lise türüne, anne-baba mesleğine göre, boyun eğici davranış düzeylerinde anlamlı bir fark olmadığı sonucu bulunmuştur. Öğretmenlerin boyun eğici davranış düzeyleri puan ortalamaları cinsiyetlerine, kıdemlerine, mezun oldukları yükseköğretim kurumuna, branşlarına, çalıştıkları kuruma göre farklılaşmamaktadır. Öğretmen adayları ile öğretmenlerin boyun eğici davranış düzeyleri puan ortalamaları incelendiğinde iki grup anlamlı bir fark olduğu sonucu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the submissive behaviour among the teachers and the candidate teachers were observed comparatively according to several variables. Relational survey method was used. The sample of the study included the students of Selçuk University, Education Faculty and the teachers who're working for primary and secondary education in Konya. Personal Information Form, Submissive Acts Scale was used in order to collect data. The finding of the study are: There is a significant difference between sexuality, education part, class level of the candidate teachers', there isn't a significant difference between the high school graduate, mothers'-fathers' job, of the candidate teachers' submissive behaviour levels. There isn't a significant difference between sexuality, seniority, higher education, working association, branches of the teachers' submissive behaviour levels. There is a significant difference between the candidate teachers' and the teachers' submissive behaviour levels.