Gaziantep ili Nizip ilçesinde bulunan geleneksel Antep işlemeleri
Traditional Antep handwork made in Nizip Gaziantep
- Tez No: 161691
- Danışmanlar: Y.DOÇ. CELALE İLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
ÖZET“ Gaziantep ili Nizip İlçesinde Bulunan Geleneksel Antep İşlemeleri”konusunda yapılan bu araştırmada, Antep işi işleme örneklerini incelemek ve özelliklerini belirlemek amaçlanmıştır. Nizip ilçesinde ve köylerinde bulunan Antep işi işlemeli birçok ürün örneği incelenmiş ve 1 00 adet örnek araştırma kapsamına alınarak sınırlandırılmıştır. Bir gözlem fişi formu geliştirilerek örneklerin tüm özellikleri belirlenmiştir. Bu bilgiler fotoğraflarla ve çizimlerle desteklenmiştir. Ürünlerin belirli özellikleri için tablolar oluşturulmuş, ürünler hakkında elde edilen bulgular bu tablolara işlenerek sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Tarihi çok eskiye dayanan Türk işlemeleri arasında, Antep işlemelerinin ayrı bir yeri vardır. Antep işi genellikle Gaziantep ili ve çevresinde yapılan bir işleme tekniğidir. Antep işi işlemeler teknik açıdan diğer işleme türlerinden farklı bir özellik taşır. Bu farklılık ajurlarda, iplik kesilip çekilerek işleme yapılmasından kaynaklanmaktadır. Köklü bir geçmişe sahip olan Antep işlemeleri, Nizip ilçesinde her evde, gerek zevk gerekse ticari amaçlı yapılan önemli bir işleme tekniğidir. Bu işleme türü yörede çeyiz geleneğinin vazgeçilmez unsurlarındandır. Sanatsal değere sahip bu işlemeler, ev aksesuarları, giyim aksesuarları v.b. hemen her türlü eşya üzerine uygulanmaktadır. İncelenen örneklerde Antep işi tekniğinin çeşitli ajurları, bitkisel, figürlü, geometrik ve nesneli motifler kullanılarak işlenmiştir. Gaziantep ili Nizip ilçesinde yapılan bu araştırmada Antep işi işlemelerin zenginliği ve çeşitleri dikkat çekmiştir. Bunların bir kısmı incelenmiş ve belgelendirilerek tanıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study on“Traditional Antep handwork made in Nizip Gaziantep”we aim at examining the samples of Antep handwork and determining its characteristics. We have examined many products of Antep handworks of Nizip and its villages and we have limited this study with 100 samples. We have designed an observation form and examined every characteristics of the samples. This information is presented with photographs and drawings. We have designed charts for some spesific features of the products and we studied the results using these charts and tried to come to a conclusion. Antep handwork has a special importance among the old Turkish handwork. This handwork is a technique generally made in and around Gaziantep. In technique, this handwork has a different feature from the others. This difference in openworks stems from making the handwork by cutting and pulling out the string. The Antep handwork which has a long past is an important handwork technique made in almost every house of Nizip for both pleasure and commercial purposes. It is an inevitable part of the trousseau tradition. This kind of handwork which has artistic valve can be applied to almost every thing such as house accessories and clothings etc. The examined samples of openworks of Antep handwork are made by using vegetable, figured, geometrical and with object motives. In this study carried out in Nizip - Gaziantep, the richness and variety of the Antep handwork are pointed out. Some of them are examined and tried to be introduced by documents.