Sosyal bilgiler öğretmenlerinin algılarına göre ilköğretim müfettişlerinin rehberlik davranışlarının değerlendirilimesi (Konya ili örneği)
An evaluation according to the social science teachers''perceiving of the primary education inspectors guidance behavior (Konya city example)
  1. Tez No: 161692
  2. Yazar: ŞERİFE ÇÖLMEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR BEDİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin algılarına göre ilköğretim müfettişlerinin Sosyal Bilgiler öğretmenlerine ne derecede rehberlik edebildiklerini belirlemek amaç olarak alınmıştır. Araştırmada, Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin algılarına göre, ilköğretim müfettişlerinin, rehberlik rolünü oynarken dersliğin eğitim-öğretime hazırlanması, eğitim-öğretim durumu, yönetim-çevre ilişkileri ve mesleki gelişime ne derecede rehberlik ettikleri; öğretmenlerin algılarının mesleki kıdem, cinsiyet, öğrenim seviyesi, katıldıkları hizmetiçi eğitim ve görevli oldukları yerleşim yerlerinin özelliğine göre farklılaşıp farklılaşmadığı sorularına yanıt aranmıştır. Araştırmanın temel bulguları şunlardır: Sosyal Bilgiler öğretmenleri, ilköğretim müfettişlerinin dersliğin eğitim-öğretime hazırlanması, eğitim- öğretim durumuna“ORTA”, yönetim-çevre ilişkileri ve mesleki gelişime ilişkin olarak“ÇOK”düzeyinde rehberlik ettikleri görüşündedirler. Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin algılan mesleki kıdem, cinsiyet, öğrenim seviyesi, katıldıkları hizmetiçi eğitim ve görevli oldukları yerleşim yerlerinin özelliğine göre farklılaşmamaktadır. Anahtar kelime: Sosyal Bilgiler, İlköğretim Müfettişi, Eğitim, Rehberlik, Davranış.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our aim with this research, is to understand how useful Primary Education Inspectors are in their quidance behavior to the Social Science teachers. In the work we have tried to see the social science teachers' perceiving of the inspectors quidance behavior and their preparing of the lesson at the classroom, their education situation, management-enviroment relationship and their guidance in the professional development Furthermore we have studied if the teachers perceive that the inspectors' behavior differ according to the teachers' sexuality, their professional status, their educational situation and their service places. The conclusion is that: the sosial science teachers evaluated the inspectors guidance in preparing of the lesson at the classroom as“MIDDLE”and their management and the enviroment relationship guidance as“HIGH”. Moreover the teachers did not think that the inspectors' treatment differ according to the teachers' educational situation, their sexuality and their working place. Keyword: Social Science, Primary Education Inspector, Education, Guidance, Behavior.