Sınıf öğretmenlerine göre ilk okuma yazma öğretiminde kullanılan fişlerin içeriği ve fiş seçiminde dikkat edecekleri hususlar (Konya ili Çumra örneği)
According to the elementary school teachers the content of the slips used in teaching of reading-writing and the points to be paid attention for choosing slips (example for Çumra district within Konya)
  1. Tez No: 161698
  2. Yazar: FATİH GÜLŞİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER MUŞTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Okuma alışkanlığımız her geçen gün daha da azalmaktadır. Öyle ki bir kitapçıyı vitrinine kalın puntolarla 'Bu gün hiç kitap satılmadığı için teşekkürler Türkiye!' yazdıracak kadar kitap edinmeme, okumama boyutu artmıştır. Bunun birçok sebeplerinden bahsedilir hep. Gündelik işlerden okumaya vakit bulamama, gelir seviyemizin düşük olmasından dolayı kitaba para ayırmama... vb. Vatandaşlar da kitap fiyatlarının pahalılığına bahane bulur. Oysa okuma-yazma alışkanlığımızın bulunmayışının nedenini ta derinde ilk başlarda aramak gerekir. Okuma-yazma alışkanlığı ilkokuma yazma öğretimi sırasında kazanılır. Bu yüzden birinci sınıf öğretmeni, ilkokuma yazma öğretiminde son derece verimli olmalı, öğrencinin ne okuduğunun ne yazdığının farkında olması sağlanmalıdır. Bu derslerde anlam eğitimi de verilmeli ki; ilerde bu gibi sorunlar yaşanmasın. Bireyin, okuduğunu anladığı sürece okumaktan zevk alacağı, okumak için istekli hale geleceği unutulmamalıdır. Öğrencinin beş duyusuna da hitap eden materyalleri etkin bir şekilde kullanmak gerekmektedir. Hepsinden önemlisi de ilkokuma yazma öğretiminin en önemli materyali olan, fişleri doğru kullanmaktır. Fiş cümlelerinin, öğrenciye uygun olması, yeterli olması ve cümlelerin içeriğinin tam olması gerekmektedir. Şu an kullanılan fişlerin içeriği, yeterliliği, öğrenciye uygunluğu hususunda, Konya ili Çumra ilçesinde yaptığım araştırmada şu sonuçlar çıkmıştın 1. Velilerin yanlış rehberliğinden dolayı, öğrencilerde kalemi yanlış tutma, okula harf öğrenerek gelme gibi olumsuz davranışlar bulunmaktadır. 2. Öğrencilerin çevresinden seçilen kelimelerin, isimlerin (kendi isminin, arkadaşının, yakınının isimlerin) geçtiği cümleleri, daha çok benimseyip, daha kolay öğrenerek, severek yazdıktan ortaya çıkmıştır. 3. öğrencilerin, daha çok motive oldukları ve öğretmenlerin daha iyi hazırlanarak işledikleri ilk fiş cümlelerini daha kolay öğrenmelerinden dolayı öğretmenlerin bütün derslerde motivasyonu sağlaması, ilgiyi konuya çekmesi ve bütün derslere hazırlanarak gelmeleri gerekmektedir.4. Öğretmen fişleri verirken fiş cümlesi ile ilgili, hîkayeler anlatmalı, oyunlar oynatmalıdır. Bu sayede sadece fişi öğretmekle kalmamalı; cümlenin ne ifade ettiği de öğretilmelidir. 5. Rş cümleleri sadece, okuma-yazma öğretmek için bir materyal olarak görülmemeli, öğrencilerin kelime dağarcığını geliştirme, öğrencilere imla kurallarım ve noktalama işaretlerini kavratma, zaman kavramlarını sezdirme konusunda da etkili bir araç olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. 6. Öğrencilerin fiş cümlelerini çabuk benimsemeleri ve onları bol tekrar neticesinde unutmamaları göz önünde bulundurularak öğrencilere renk, trafik kuralları, gün, ay, yıl, mevsim, gibi çeşitli bilgiler de verilmelidir. 7. Fış cümlelerinde bütün harflerin küçüklü-büyüklü, yeterince kullanılması gerekmektedir. 8. öğrencilere, Türkçe'mizi sevdirmek, dilimizin ne kadar zengin olduğunu göstermek amacıyla; atasözlerinden oluşan, çocuğun anlayabileceği uygun fişler de verilmelidir. 9. Öğrencilerin tarihimizi tanıyıp, sevmesine, öğrencilerde tarih bilincinin uyanmasında katkıda bulunacak Türk büyüklerinin fiş cümlelerinde kullanılması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Habit of reading is recently becoming less and less. The phenomenon of not reading and not buying book has increased so much that it can be written such a statement in bold on the shop windows:“Turkey, thank you for not buying the books.”One always talk about a lot of reasons about it such as not having time for reading due to the daily activities, not affording due to low income level. Some citizens find an excuse the fact that the price of the book is expensive. However, it is necessary to find out the reason for not having the habit of reading - writing in the deeper places, at the beginning. Habit of reading-writing is firstly acquired during teaching to read and write. Because of that, the teacher of elementary school should be so much fruitful while firstly teaching to read and write. He/she also must have the awareness what the pupil read and write about. The pupils should be given the education of perceptiveness so that they do not experience the problems related to this subject in the future. It should not be forgotten that the individual would take pleasure in reading as long as he/she understands what to read. It is needed to use effectively the materials regarding to the five senses of the pupil. The most important one is correctly to use the slips of paper (slips), which are the most important material of first learning to read. The sentences used in the slips should be appropriate, sufficient for the pupil and their contents should also be complete. From the study I have carried out in Konya and its vicinity, related to the content, sufficiency, and appropriateness for the pupil of the recently used slip sentences, the following results have been obtained: 1. Because of wrongly guiding by the parents, the pupils have the negative behaviors such as wrongly holding the pencil, learning the letters before beginning to school. 2. The pupils have mostly appropriated and more easily learnt and written in pleasure the sentences containing the words, the name (such as their own name, the names of their friends, the names of their relatives) selected his/her vicinity. 3. Because the pupils have more easily learnt and have been well motivated thefirst slip sentences, which the teacher taught by making preparations in better ways, the teacher should motivate the pupils in all lessons, attract attention to the subject, come into the class by making preparation. 4. While giving the slips, the teacher should tell stories about the slip sentence, play games. So, not only teaching the slip must be sufficient but also what the sentence means must be taught. 5. The slip sentences must be not only considered as a material used for teaching to read and write, but also it must not be forgotten that they are effective tools about improving the vocabulary of the pupils, their comprehending the rules of spelling and the punctuation marks, their having awareness of the time concept. 6. Regarding to their fast appropriating the slip sentences and not forgetting as a result of frequently repetition, the students should also be given various knowledge such as colors, traffic rules, day, month, year, and seasons. 7. All letters containing minuscule and capital letters should be sufficiently used in slip sentences. 8. In order to provide the pupils to appreciate our Turkish language and to show them how wonderful our language is, the appropriate slips containing the proverbs should be provided. 9. In order to contribute the pupils' appreciating our history, constituting of history conscious in their mind, it will be useful the name of Turkish great in slip sentences.