Konya'da korunma altında bulunan gençlerin saldırganlık düzeyleri
The aggressiveness of adolescents who are in need of protection in Konya
  1. Tez No: 161711
  2. Yazar: NUR FEYZAL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞAHİN FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Aktaş (Kesen), N. F.,“Konya'da Korunma Altında Bulunan Gençlerin, Saldırganlık Düzeyleri”, Selçuk Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji ABD Yüksek Lisans Tezi Konya, 2005. Araştırma, SHÇEK'e bağlı Erkek ve Kız Yetiştirme Yurtlarında bakım ve korunma altoda bulunan gençlerin saldırganlık düzeyleri ve bu düzeyleri etkileyen etmenleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmamızın örneklemini 2004 yılında Konya İlindeki Erkek ve Kız Yetiştirme Yurtlarında kalan toplam 211 genç oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ve Buss- Durkee tarafından hazırlanan Saldırganlık ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde, değişkenlere bağlı olarak bağımsız grup t testi, tek yönlü varyans analizi ve Tukey testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. Yurttaki gençlerin cinsiyet değişkenine göre saldırganlık alt boyutlarında; gençlerin atak saldırganlık, dolaylı saldırganlık, sinirli saldırganlık, negatif saldırganlık, sözel saldırganlık ve genel saldırganlık açısından anlamlı bir düzeyde farklılaşma bulunamamışta (P>0,05). Yetiştirme yurdunda kalan gençlerin yaş değişkenine bağlı olarak saldırganlık düzeyleri genel ve alt boyutlardan atak, dolaylı, negatif, saldırganlıkta anlamlı düzeyde farklılaşmamı] olduğu bulunmuştur (P0,05). Negatif saldırganlık ve sözel saldırganlık açısından anlamlı düzeyde farklılaşmi bulunmuştur (P0,05). Yetiştirme yurdunda kalan gençlerin yaş değişkenine bağlı olarak saldırganlık düzeyleri genel ve alt boyutlardan atak, dolaylı, negatif, saldırganlıkta anlamlı düzeyde farklılaşmamı] olduğu bulunmuştur (P0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“The Aggressiveness Of Adolescents Who Are In Need Of Protection In Konya”Selcul University, Institute of Social Sciences, Department of Sociology, Master thesis, Konya, 2005 The research is carried out as descriptive with the purpose of determining aggressiveness level of adolescents being in need of protection in Konya SSCPA training homes for girls and boy and factors which affect these levels. 211 adolescents who live in Konya training homes for girl and boys in 2004 form sampling of the research. Poll form prepared by researcher anı aggressiveness scale prepared by Buss-Durkee is used data collection tool. Multiple ANOV^ (Analysis of Variance) procedure is applied to analyze the data. Duncan's multiple range test i also applied for independent variables whose answers is greater than two and which affect ove the corresponding dependent variables. The factors affecting aggressiveness level in our researcl are as follows:It is found that there is no significant difference in terms of rash, indirect, nerve negative, verbal aggressiveness, which of them are aggressiveness sub levels, and genera aggressiveness (P>0.05) in variable of 'gender'. It is seen that there is significant difference ii terms of general aggressiveness and rash, indirect, negative aggressiveness sub levels. It is found that there is significant difference in terms of negative aggressiveness in variabl of 'birth of place' (P0.05). However, significant difference i found in terms of negative and verbal aggressiveness in the same variable. It is found that there is significant difference in terms of indirect, nerve, negative an general aggressiveness in variable of 'mother's education level' (PO.05). It is found that while there is no significant difference in terms of rash, indirect, nerve an negative aggressiveness in variable of 'form of the conversation with family and relative! (P>0.05) significant difference exists in terms of verbal and general aggressiveness in the satr variable. Finally, it is seen that there is no significant difference in terms of rash aggressiveness in variab of 'whether he/she faces saddening issue in last month or not'(P>0.05) whereas there significant difference in terms of negative, indirect, nerve, verbal and general aggressiveness : the same variable.