İlköğretim öğrencilerinin öğretim yaşantılarında sözsüz iletişimin bir boyutu olarak dokunmanın öğretim yaşantılarına etkililiği
The effect of touching as a dimension of unverbal communication on the education life of primary school students
  1. Tez No: 161712
  2. Yazar: GÜLAY ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu araştırma İlköğretim Okulunda öğrenim gören 2,3.4 ve S. sınıf 8-11 yaş arası öğrencilerinin öğretim yaşantılarında sözsüz iletişimin bir boyutu olarak“dokunmanın”öğretim yaşantılarına etkililiğinin olup olmadığını belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmadaki deney ve kontrol grupları 2004 - 2005 eğitim öğretim yılında, Konya ili merkezinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Mareşal Mustafa Kemal İlköğretim okulunda öğrenim gören öğrencilerden seçilmiştir. Araştırmada dokunmanın kullanıldığı öğretim sürecine katılan öğrencilerle, dokunmanın kullanılmadığı öğretim sürecine katılan öğrencilerin öğrenme düzeyleri arasındaki farkı ortaya koymak amacıyla kontrol gruplu deneysel yöntem kullanılmıştır. öncelikle araştırmaya dahil edilecek aynı düzeyde genel yeteneğe sahip öğrencileri belirlemek amacıyla 2,3,4 ve5. sınıf düzeyindeki 240 öğrenciye Temel Kabiliyetler 7-11 testi uygulanmıştır. Bu çalışmanın amacı öğrenebilme gücü birbirine yalan olan öğrencileri tespit etmektir. Bu çalışmada T.K.T 7-11 testi sonuçlarına göre örneklem grubu olarak aynı aralıkta yetenek düzeyine sahip, her sınıf düzeyinde 30 kişi olmak üzere toplam 120 öğrenci belirlenmiştir. Bu çalışmanın dışında araştırma esnasında kullanılacak uygun dokunma normlarını belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Sınıf İçi Uygun Dokunma Davranımları”anketi 120 kişilik örneklem grubuna uygulanmıştır. Anket formunda yer alan 6 maddenin Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı hesaplanmış ve 2. sınıflarda.87, 3. sınıflarda.87, 4. sınıflarda.87 ve S. sınıflarda.84 olarak bulunmuştur. Araştırmada deney ve kontrol gruplarına konu anlatımları öncesinde öntest başarı testi uygulanmıştır. Deney grubuna dokunmanın kullanıldığı anlatımdan sonra, kontrol grubuna da dokunmanın kullanılmadığı klasik konu anlatımından sonra sontest basan testi uygulanmıştır.Öntest ve sontest olarak adlandırılan çoktan seçmeli basan testi uygulaması deney ve kontrol gruplarına yapılmadan önce araştırma grubuna denk başka bir ilköğretim okulundaki 120 kişilik gruba uygulanmıştır. Bu uygulamanın amacı soruların madde analizlerini yapıp güvenirliklerini hesaplamak böylece testi standartlaştırmaktır. Sorular ilköğretimler için yayınlanmış çeşitli test kitaplarındantoplanmıştır. Her sınıf düzeyinde farklı konularla ilgili olarak konu anlatımları yapılmıştır. Anlatılacak konuların seçiminde ileriki tarihlerde görecekleri henüz anlatılmamış konulardan olmasına dikkat edilmiştir. Anlatımın nasıl yapılacağına ilişkin günlük planlar ise uzman görüşleri alınarak şu anki yeni yönetmeliklere uygun biçimde her sınıf düzeyinde hazırlanmıştır. T.K.T 7-11 testi sonuçlan sonrasında aynı düzeyde genel yeteneğe sahip 120 öğrenciyi belirlemekle deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin yeni bilgiyi öğrenebilme düzeylerinin birbirlerine yakın olması hedeflenmiştir. 120 öğrenci her sınıf düzeyinde 30'ar kişi olarak gruplandırılmıştır. Sınıf düzeyine göre her 30'ar kişilik öğrenci gruplarına konu anlatımları yapılmadan önce basan testi uygulanmıştır. Basan testleri değerlendirildikten sonra basan ortalamaları ile kız ve erkek öğrenci sayısı oranlan da dikkate alınarak iki grubunda birbirine en uyumlu şekilde olması hedeflenerek deney ve kontrol gruplan oluşturulmuştur. Öntest'den bir hafta sonra aynı gün içinde her gün bir sınıf düzeyinde olacak şekilde konu anlatımları ve son testler yapılmıştır. Kontrol grubuna dokunma pekiştireci, davranımı kullanılmadan konu anlatımı sunulmuştur.Deney grubuna ise dokunma kullanılarak konu anlatımı yapılmıştır. Anlatımlar sırasında kullanılan dokunma normları daha önceden örneklem grubu olarak belirlenen 120 kişiye verilen anketin sonuçlarından çıkartılmıştır. Araştırmadaki veriler SPSS programı ile çözümlenmiş ve istatistiksel işlemlerden aritmetik ortalama, standart sapma ve t testi kullanılmıştır. Araştırma bulgulan sınıf ortamında öğretmenin öğrencilere yönelik uygun dokunma davranımları kullanmasının öğrencilerin öğrenme düzeylerini olumlu yönde etkilediğini yani basan düzeylerini arttırdığını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was made to understand whether the touching as a non - verbal communication has an effect on the educational life of the children at the elemantary scool in 2 nd, 3id,4th and 5th classes at the age from 8 to 1 1. First of all in order to determine the students with the same level of capacity fort his research 240 students in 2 nd, 3rd, 4th, 5th classes were given the“Basic Capacities Test 7-11. In this study, according to the TKT 7-11 test results, 120 students having the same level of skill were chosenas a sample grop. Apart from this study a questionnaire called ”Suitable Touching Norms in the Classroom“ developed by the researcher was applied on 120 sample students group in order to determine the suitable touching norms that will be applied during the research. In this research the experimental and control groups were applied a pretest before being taught something. After the experimental group had been taught with a method of touching system, the control group was given a lesson with classic method without using the touching method. A week later the pre-test, in the same day in only ore class level the subject was taught and the last-tests were given. The cortrol group was given lesson without using the touching method. On the other side, the experimental groups was given lesson by using the touching system. All the datum in this research were analyzed by the SPSS programme and for the statistic operations ”t" test standard deviation and arithmetic average were used. The findings in this research made clear that the usage of the suitable touching norms in the classroom by the teacher effects the learning level of the students and it increases the success level.