Oyun materyallerinin okul öncesi eğitim çağındaki çocukların kavram gelişimi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Determining the effects of play materials on concept development of preschool children
- Tez No: 161722
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ENGİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
The aim of this study is, to search the effects of educational toys learning time concept level on the 6 age group children who are going on kinder garden schools. This study has been designed as pre-test and last-test control group experiment model. This study has been done in 2004-2005 education year, on Kuvayi Milliye Kinder garden school in Karatay District in Konya. The Experiment Group of this study includes 6 girls and 6 boys; the control group includes 6 girls and 6 boys, totally 12 students. During 3 weeks,“educational toys time concept education program”has been applied 5 times in a week to experiment group. Knowing Time Concept of Experiment and Control groups students has been measured with Time Concept Success Evaluation Scale (Z.K.B.D.Ö./ T.C.S.E.S) at the pre-test and last-test steps. The school syllabus has been applied to control group students by the class teacher,“time concept educational toys program”which has been constituted by the researcher, has been applied to experiment group by the researcher. This“educational toys time concept education program”has been tested at this search and can be measured with Success Evaluation Scale, includes 3 time concepts. The educational toys at this program have been applied free time activities. Mann Whitney U test has been used to expose the score differences of control and experiment groups at the pre-test and last-test, Time Concept Success Evaluation Scale (Z.K.B.D.Ö./ T.C.S.E.S) for the unrelated groups. At the end of analysis, 0,01 level a significant difference has been found out between control and experiment group at three levels of the pre-test and last-test, Time Concept Success Evaluation Scale (Z.K.B.D.Ö./ T.C.S.E.S) average points. The study result has been discovered that the“time concept educational toys program”is effective on learning time concept of 6 years kinder garden students. According to acquired results,“time concept educational toys program”is effective on learning time concept of 6 years kinder garden students and it is suggested that this method can be used to assist learning time concept of 6 years children.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmanın amacı, eğitici oyuncakların okul öncesi eğitim kurumuna devam etmekte olan 6 yaş grubu çocukların, zaman kavramını öğrenme düzeylerine etkisini araştırmaktır. Bu araştırma ön-test ve son-test kontrol gruplu deneme modeline uygun olarak desenlenmiştir. Araştırma 2004-2005 öğretim yılında Konya'nın Karatay ilçesine bağlı Kuvayt Milliye ilköğretim okulu anasınıfı öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın deney grubu 6 kız ve 6 erkek 12 öğrenci, kontrol grubu da 6 kız ve 6 erkek 12 öğrenciden oluşmuştur. Deney grubundaki öğrencilerle 3 hafta süreli, haftada 5 oturum olmak üzere“eğitici oyuncak zaman kavramı eğitim programı”uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin zaman kavramını bilme düzeyleri ön-test ve son-test aşamalarında Zaman kavram başarı değerlendirme ölçeğiyle (Z.K.B.D.Ö.) ölçülmüştür. Kontrol grubuna sınıf öğretmeni oku müfredatında yer alan programı uygularken, deneme grubuna araştırmacı tarafından oluşturulan zaman kavramı eğitici oyuncak programı" araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Bu araştırmada denenen zaman kavramı eğitici oyuncak programı Zaman kavramı başar değerlendirme ölçeğiyle ölçülebilen 3 zaman kavramı boyutunu içermektedir. Programda k eğitici oyuncaklar serbest zaman etkinliğinde uygulanmıştır. Deneysel işlem sonrasında deney ve kontrol gruplarının Z.K.B.D.Ö. ön-test ve son-tes puanları arasındaki farkın anlamlılığını ortaya koymak amacıyla ilişkisiz gruplar için Man whitney U testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda deney ve kontrol gruplarını Z.K.B.D.Ö'nin her üç boyutu için ön-test- Son-test ortalama puanları arasında 0.01 düzeyinde anlamlı farklılık bulunmuştur. Araştırma sonucu eğitici oyuncak zaman kavramı eğitil programının okul öncesi eğitime devam etmekte olan 6 yaş grubu öğrencilerinin zaman kavran öğrenme düzeylerini arttırmada etkili olduğunu ortaya koymuştur. Elde edilen bulgulara bağlı olarak, eğitici oyuncak zaman kavramı eğitim programının yaş grubu çocukların zaman kavramı öğrenme düzeylerini arttırmada etkili olduğu ve t yöntemin 6 yaş grubu çocukların zaman kavramını öğrenmelerine yardımcı olma kullanılabileceği önerilmiştir.