Lise son sınıf öğrencilerinin mesleki karar verme zorlukları düzeylerinin ana-baba tutumu va bazı özlük nitelikleri açısından incelenmesi
The examination of difficullty level of professional decision making of 11th grade students in high schools according to parents attitudes and some nature characteristics
- Tez No: 161756
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜ LİVATYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu araştırmada lise Son Sınıf öğrencilerinin Mesleki Karar Verme Zorluklan ile Ana-Baba Tutumları Arasındaki İlişkilerin bazı özlük niteliklerine göre farklılaşması incelenmiştir. Bu araştırma tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma evrenini, 2004-2005 Eğitim-Öğretim yılında Konya ili Meram. Karatay, Selçuklu İlçelerinde Fen Birimleri, Türkçe-Matematik, Yabancı Dil alanlarında öğrenim gören lise son sınıf öğrencileri oluşturmuştur. İlgili sınıflardaki öğrencilere grup olarak araştırmanın ölçme araçları uygulanmıştır. Oransız küme örnekleme yaklaşımı kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında Mesleki Karar Verme Zorlukları Ölçeği ve Ana-Baba Tutum Ölçeği ve Özlük Nitelikleri Belirleme Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde; t tesri ve F testi (Varyans analizi) kullanılmıştır. Varyans analizi sonucu anlamlı çıkan boyutlarda Tukey testi uygulanmıştır. Mesleki Karar Verme Zorluk Düzeyleri (hazırlık, bilgi eksikliği, tutarsız bilgi) ile Ana-Baba Tutumları (demokratik, otoriter, koruyucu) arasındaki ilişkiyi görmek için Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 10.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; Kız ve erkek öğrencilerinin ana-baba tutumları (demokratik, otoriter, koruyucu) arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Araştırma bulgularına göre; öğrenim gördükleri alan değişkeni açısından öğrencilerin demokratik ve otoriter ana-baba tutumları arasında anlamlı bir fark bulunamazken koruyucu ana-baba tutumları arasında anlamlı bir fark vardır. Bu fark; Türkçe-matematik alanında öğrenim gören öğrenciler ile yabancı dil alanında öğrenim gören öğrenciler lehinedir. Araştırma bulgularına göre; öğrencilerin ailelerinin aylık gelir düzeyleri (alt, orta, yüksek) ile ana-Baba Tutumları (demokratik, otoriter, koruyucu) arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır. Kız ve erkek öğrenciler arasında, mesleki karar verme zorluk düzey boyutları bilgi eksikliği ve tutarsız bilgi düzeyinde anlamlı bir fark görülmezken, hazırlık boyutunda kızlar lehine anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Öğrenim gördükleri alan değişkeni açısından öğrencilerin mesleki karar verme zorluk düzeyleri olan hazırlık boyutunda Fen bilimleri ve Türkçe-matematik lehine anlamlı bir fark varken bilgi eksikliği ve tutarsız bilgi düzeyleri arasında anlamlı bir fark çıkmamıştır, öğrencilerin aylık gelir düzeyleri açısından mesleki karar verme zorluklan alanlarından bilgi eksikliği boyutunda anlamlı bir farklılaşmanın olduğu, hazırlık ve tutarsızbilgi boyutlarında anlamlı bir farklılaşmanın olmadığı sonucu bulunmuştur. lise son sınıf öğrencilerinin mesleki karar verme zorluk düzeyleri (hazırlık, bilgi eksikliği, tutarsız bilgi) ile ana-baba tutumları (otoriter, koruyucu, demokratik) arasında ilişki bulunmuştur. Demokratik ana-baba tutumuyla, bilgi eksikliği, tutarsız bilgi ve genel mesleki karar verme zorluk düzeyi arasında anlamlı, ters yönde bir ilişki bulunmasına karşın; hazırlık boyutunda anlamlı olmayan bir ilişki bulunmuştur. Otoriter ve koruyucu ana-baba tutumluları ile hazırlık, bilgi eksikliği, tutarsız bilgi ve genel mesleki karar verme zorluk düzeyi arasında anlamlı bir ilişki ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research the proffessional decision making difficullties of 1 1th grade students in high schools and the differentiation of relationship between parents atttitudes according to the true nature charateristics were studied. This research has been carried out according to the survey model. This study has been carried out on the 1 1th grade students who studies in science, turkish, mathematics, foreign language departments in Meram, Karatay and Selçuklu in Konya in 2004 2005 education year. The evaluating tools of this research have been used in those groups of students. Disproportionate group illustration approacch has been used. In the collection of data the criterion of professional decision making difficulties, parents attitudes criterion and true nature characteristics identification form have been used. hi the analyses of data, test t and test F (the analyses of variance) has been used. The result of varience analyses in meaningful level tukey test has been used. To see the the relationship between the parents attitudes (democratic, authoritarian, protective) and the professional decision making difficulty levels (preparation, incomplete information, inconsistent information) Pearson Correlation Coeeficient has been used. In the analyses of data SPSS 10 programme has been used. According to the research findings, there occurs a meaningful differerence between the parents attitudes (democratic, authoritarian, protective) of male and female students. According to the research findings while there is not any difference between democratic and authoritarian parent attitudes. In terms of the variation of the department the students are studying there is a meaningful difference between protective parents attitudes. This difference is for the favor of the students who are studying in foreign language and turkish -mathematics departments. According to the research results there is not any meaningful difference between the level of the monthly income of the students' parents (low, avarage and high) and parent attitudes (democratic, authoritarion, protective). There is not any meaningful difference between male and female students on professional decison making in terms of incompleteinformationand inconsistent information on the other hand in the preparation level there is a meaningful difference for the favor of the female students. In terms of variable of the departments the students are studying. For the students in science and turkish-mathematics whose professional decision making is the preperation level there is a meaningful difference. On the other hand in terms of incomplete information and inconsistent information there is not any meaningful difference. In terms of monthly income of the students in the decision making level there is meaningful differentation in terms of incomplete information. However there is not a meaningful differentation in preperation and inconsistent information levels. A realtionship was found among professional decision making difficulty level (preperation, incomplete information, inconsistent information) and the parent attitudes (democrative, authoritarian, protective) the sex of the students, the education department (science, turkish-mathematics), the monthly income 0°w, avarage, high). There is a meaningful and opposite relationship between the democratic parent attitude and incomplete information, inconsistent information and general profession decision making difficulty. On the other hand a meanningful relationship occurs among the authoritarian parents attitudes and preperation, incomplete information, inconsistent information and professional decision making difficulty level.