Üniversiteye giriş sınavı öncesinde öğrencilerin cinsiyet farklılığının meslek seçimlerindeki yeri
The Place of gender difference on the selection of profession before the university entrance exam
- Tez No: 113839
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada Lise Son Sınıf Öğrencilerinin meslek seçimi karar verme sürecinde karşılaştıkları zorluk alanları, bazı özlük niteliklerine göre farklılaşması incelenmiştir. Bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni 2001-2002 Eğitim-öğretim yılında, Konya Dolapoğlu Anadolu Lisesi öğrencileridir. Son sınıflardaki öğrencilere grup olarak araştırmanın ölçme aracı uygulanmıştır. Oransız küme örneklemesi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında Mesleki Karar verme Zorluklan Soru Formu ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde; öğrencilerin cinsiyetlerine göre mesleki karar verme zorluk puanlan arasında fark olup olmadığına bakmak için t testi uygulanmıştır. Adı geçen bağımlı değişken (Mesleki Karar Verme Zorluk Alanları) açısından öğrencilerin ana-baba, eğitim durumları, okudukları alan ve ailelerinin aylık gelir düzeyleri bağımsız değişkenlerinde F testi (Varyans analizi) kullanılmıştır. Varyans analizi sonucu anlamlı çıkan boyutlarda tukey testi uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; Mesleki Karar Verme Zorluklan soru formunun alt boyutlan (Hazırlık, bilgi eksikliği, Tutarsız bilgı)'nın; cinsiyet, babanın eğitim durumu, aylık gelir, okudukları alana göre anlamlı bir farklılık göstermediği, öğrencilerin annelerinin eğitim durumlarına göre anlamlı bir şekilde farklılık gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we tried to investigate difference between the Career Decision Difficulty areas in the Career Decision process of high scholl students at 3rd grade and their personal dimensions. This study was conducted according to the survey method. The scope of the study were students in 2001-2002 school year at Dolapoğlu Anatolian High School. Measurement instrument was applied to the group. Nonratiol Cluster Sampling was used. For data colection, Career Decision Making Diffuculties Questionnaire and Personal Information Form were used. In the analysis of the data; t test, variance analysis (f test) and tukey test were used. The result.of.ihis study showed,that,..there. was no significant difference between.. Career Decision Difficulty Questionnaire's subscale (preparation, lack of information and inconsistent information) and sex, parent's monthly income, father's educational level and choiced science or Turkish/Mathematics Section. On the contrary, there was significant difference between Career Decision Difficulty Questionnaire's subscales and mother's educational level.