Glob perforasyonlarında sempatik üveit
- Tez No: 161845
- Danışmanlar: DR. CAHİT ÜNLÜÇERÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
- 41 ÖZET 2 yıllık bir zaman sürecinde takip edilen 45 glob perforasyonu vakasında tek bir sempatik üveit vakası ile karşılaşılmıştır. Serimizdeki vakaların % 82.2 si erkek olup, % 17.8 i kadındır. Ciddi glob perforasyonu vakalarında 2 haftalık bir zaman zarfında yapılacak bir erken enükluasyon sem patik üveiti önlemede faydalı görülmektedir. Sempatik üveit vakalarında da kortikos teroid ve immunosüppressiv ajanların kullanımı daha iyi bir görme sağlamaktadır. SUMMARY During a follow up period of 2 years only a single case of sympathetic uveitis is encountered in 45 cases with exciting trauma. 82.2 percent of the patients in our series were men and 17.8 percent were women. In the management of such ocular perforating trauma, early enuclation within a period of two weeks seems usefull to prevent sympathetic uveitis. The administration of corticosteroids and immunosupressive agents was of great valve in restoring vision in the 'case of sympathetic uveitis.
Özet (Çeviri)