Kornea hastalılarına bağlı perforasyonlarda amniyon membran transplantasyonu
- Tez No: 491753
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET KORAY BUDAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Kornea hastalıklarına bağlı perforasyonlarda, glob bütünlüğünün korunmasında Amniotik Membran Transplantasyonunun (AMT) etkilerini araştırmaktır. Gereç ve yöntem :2001-2004 yılları arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi kornea bölümüne başvuran travmatik olmayan kornea hastalıklarına bağlı perforasyonu olan 28 hasta çalışmaya alındı.Travmatik olmayan kornea hastalıklarına bağlı perforasyonu olan bu hastalarda donör bulunamadığı için , PKP yapılamayıp, amnion membran transplantasyonu yapıldı. Sonuç: AMT, kalıcı veya rekonsbrüksiyon öncesi geçici olarak travma lik olmayan kornea perforasyonknnm tedavisinde etkili bir metodtur. Özellikle penetıan kerotoplastınin yeterince yaygın olmayışı, her zaman donör korneanın bulunamayıp bu olgularda alternatif rehabilitasyon yöntemlerinde arayışı arttırmaktadır. İnflame gözlerde, gözyaşı yetersizliği olan gözlerde ve alkali yanık olan gözlerde başarı, düşük olmasına rağmen tekrarlayan operasyonlarla peribrasyon kontrol altına alınabilmekledir. Önümüzdeki yıllarda kurulacak olan amniyon bankaları aracılığı ile yöntemin daha da yaygınlaşabileceğim düşünmekleyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: to investigate the effects of amniotic membrane transplantation (AMT) on the preservation of glob integrity in perforation due to corneal diseases. Material and method :twenty-eight patients with non traumatic corneal perforation who were admitted to the corneal section of Ankara Education and research hospital between 2001 and 2004 were included in this study.Since the donor was not found in these patients with perforation due to non traumatic corneal diseases , amniion membrane transplantation was performed. Conclusion: AMT is an effective method for the treatment of non-traumatic corneal perforationknnm temporarily before permanent or reconstructive surgery. In particular, the lack of penetrating kerothoplasmosis is not common enough, increasing the search for alternative treatment methods in these cases, which can not always be found donor cornea. Although success is low, peribration can be controlled by repeated operations in inflaiming eyes, tear-proof eyes and alkaline burns. We expect the method to be more widespread through amniyon banks to be established in the coming years.