Türkiye'de popüler tarihçilik (1908-1960)
Popular historiography in Turkey (1908-1960)
  1. Tez No: 161959
  2. Yazar: AHMET ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HULUSİ LEKESİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 546
Özet
Türkiye'de tarih yazıcılığı üzerine yapılacak çalışmalar uzun bir zaman itibar görmemiştir. Bundan dolayı mevcut literatür daha çok tercümelerden ibarettir. Bu tercümeler batı merkezli pratiklerden yola çıkarak hazırlanmış ürünlerden oluşmaktadır. Türkiye'de ki tarih çalışmalarını içeren araştırmalar ve bunlardan yola çıkarak yapılan çalışmalar, ağırlıklı olarak genel yazılar içerisinde bütünü görmeyen ürünler olmuştur. Türkiye şartlarıyla ilgili olarak düşünüldüğünde bu bütün içerisinde yer alması gereken popüler bir tarihçilik alanı bulunmaktadır. ?Popüler tarihçilik? olarak adlandırdığımız bu alan akademik tarihçilikle mukayese edildiğinde güçlü ve akademik tarihçiliği etkisi altına alabilen yapısıyla geçmişte olduğu gibi günümüzde de etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, studies on history transcription haven't been esteemed for a long time. Because of that ,current literature is mostly composed of translations. These translations are formed by literary output which is prepared on the pattern of west-centered practices. In Turkey, the searches which contain historical studies and the works done by these searches become the products which can?t cover the whole part of the general writings. If it?s thought according to the conditions in Turkey there is an area of popular historiography which is supposed to be in this wholeness. When compared with `academic historiography? this area which we name `popular historiography? is also effective at present as it was in the past with it?s power and structure that has a great effect on `academic historiography.