Ulusal ve ulusalüstü insan haklarının kötüye kullanılmaması
The abusing of human rights in national and supranational context (in doctrine and application)
- Tez No: 161984
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAYFUN AKSOYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET İnsan haklarının kötüye kullanılmaması kavramı, insan haklan mücadelesinin geçirmiş olduğu evrelerin sonunda ortaya çıkmış olan bir gereksinimin ifadesidir. Kavramın ifadesini bulduğu dönem İkinci Dünya Savaşı sonrasıdır. Demokratik, özgürlükçü düzeninin kendini koruması gerektiği temelli militan demokrasi kavramıyla ve özgürlüğü yok etme özgürlüğü tartışmasıyla ilişkili olan kötüye kullanılmama Evrensel İnsan Haklan Bildirisi'nde düzenlenerek ulusal üstü bir nitelik kazanmış, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve bazı ulusal üstü sözleşmelerde yer almış, ülkemiz ve Almanya gibi kimi ülkelerde anayasal hüküm olarak belirtilmiştir. İfade ettiği ilke bakımından çok önemli olan insan haklarının kötüye kullanılmaması ile ilgili düzenlemeler özgürlükçü düzen aleyhtarlarına karşı koruma sağlanırken aynı zamanda yanlış kullanımında bu düzenin fiilen ortadan kalkması sonucunu da doğurabilir. Son derece önemli olan bu konuyu incelediğimiz tezimizi, dört bölüme ayırarak, birinci bölümünde insan haklarının düşünsel ve pozitif hukuk gelişimini batı uygarlığı temelli olarak inceledikten sonra ikinci bölümde ülkemizdeki gelişim sürecini ele aldık. Daha sonra üçüncü bölümde insan haklarının kötüye kullanılmamasını ulusal ve ulusal üstü yönden analiz ettikten sonra dördüncü ve son bölümde Türkiye Cumhuriyeti Anayasalarındaki yerini ve uygulamayı açıklamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concept of the prohibition of rights was emerged as a requirement after the 2. World War. It is based on the concept of militant democracy which is defined as a democratic regime that protects itself against enemies of freedom and that does not allow freedom to destroy freedom. This prohibition is regulated in both international human rights documents such as Universal Decleration and European Convention on Human Rights and National Constitutions ie. Turkish and German Constitutions. The notion of prohibition of abuse of rights should be applied carefully. While, on the one hand, it protects free and democratic regime against enemies of freedom, disproportionate use of prohibition itself, on the other hand, may destroy the free and democratic order. This study examines the concept of prohibition of abuse of rights in four chapters. In the first chapter, phlosophical foundations of human rights and historical development of the positive regulations of human rights is exemined in a Western perspective. The second chapter looks at the developments in Turkish Constitutions. Chapter three examines the abuse of rights in international human rights documents and national constitutions. The last chapter scrutinizes the regulation of abuse of rights in Turkish Constitutions. u