Kariyer yönetiminin çalışan motivasyona etkileri (Jandarma Havacılık Komutanlığı örneği)
Carees management's effects on workers motivation (example of 'Jandarma Havacılık Komutanlığı)
- Tez No: 161983
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Teknolojinin geliştiği ve rekabetin arttığı günümüzde çalışanların en iyi şekilde yönetilmesi organizasyon için büyük önem taşır, örgütler büyüdükçe insan kaynaklarının daha etkin yönetilmesi zorunluluğu doğmuştur. Bu çalışmamızda kariyer, kariyer planlaması, kariyer yönetimi, motivasyon ve kariyer yönetiminin motivasyon üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kariyer, kariyer planlaması ve yönetimi kavramları açıklanmıştır, ikinci bölümde motivasyon kavramı açıklanmıştır. Üçüncü bölümde silahlı kuvvetlerdeki kariyer yönetimi kavramı açıklanmıştır. Dördüncü bölümde çalışmanın amacına yönelik olarak yöneticiler üzerinde yürütülen uygulamayla kariyer yönetimi ile motivasyon arasındaki ilişki incelenmiştir. Beşinci bölümde çalışma neticesinde elde edilen sonuçlar ve önerilere yer verilmiştir. Çalışma, Jandarma Havacılık Komutanlığında çalışan 101 ast üst rütbeli askeri personel üzerinde anket uygulaması ile yapılmıştır. Kullanılan veri toplama aracı iki temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmaya katılan personelin kişisel bilgileri yer almıştır. İkinci bölümde ise katılımcıların görüşlerini ölçmeye yönelik sorular yer almıştır. Araştırmada kullanılan bilgi formu ile toplanan bilgilerin, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) paket programı kullanılarak istatiksel analizleri yapılmıştır. Verilerin analizinde betimsel yalın veriler kullanılmış, frekans ve geçerli yüzdeler belirtilmiştir. Elde edilen veriler ışığında kariyer yönetimi ile çalışan motivasyonu arasındaki ilişki ortaya konulmuştur. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, technology and competition is increasing and managing work force is very important for the organizations. It is an obligation that efficient managing human resources. In this study, we look into career, career planning, career management, motivation concept and the effect of carreer plannig onto workers motivation. This study consist five chapters. In the first chapter, carrer, career planning and career managment concepts are explained. In the second chapter, motivation concept is defined. In the third chapter the consept of career management in the Turkish Army. In the fourth chapter we looked into the relationship among career management and motivation by means of the research carried on among workers for the purpose of this work. In the fifth chapter results and advices finding from the study are placed This study has been carried on by means of a survey application on one hundred and one military personnel who work at Gendarmerie Aviation Commandership. Data gathering process is composed of two sections. In the first section personel information of the workers included in the research is presented. In the second chapter of survey, there has been Questions measuring participant's ideas. The information form and information collected has been analyzed statistically using of SPSS program. In the analyzing of data, it has been descriptive simply data; frequency and valid percent have been defined. The relationship between career management and workers motivation has been brought up under the light of obtained data. Ill