Kurumsal etkinlikte örgütsel iletişimin rolü: Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ve Avrupa Hava Yolları Birliği (AEA) örnekleri
The Role of organizational communication on the organizational effectiveness: Cases of International Air Transport Association (IATA) and Association of European Airlines (AEA)
- Tez No: 162039
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İGE TAVMERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Örgütsel hedeflere ulaşmak bir örgütün varlık nedenidir. Örgütlerin temel hedefi, etkin ve verimli bir işleyişi sağlamaktır. Kurumsal etkinliği sağlamada en önemli faktörlerden birisi örgütsel iletişimdir. Örgütsel iletişimin etkin olması için, örgüt yapısıyla uyumlu bir iletişim sisteminin oluşturulması gereklidir. Örgütlerin yapılarına uygun iletişim sisteminin oluşturulması için, örgüt tasarımını belirleyen yapısal faktörlerin incelenmesi gerekmektedir. Yapısal faktörler, karmaşıklık, biçimselleşme ve merkezileşmedir. Örgüt yapısının karmaşıklaşma, biçimselleşme ve merkezileşme derecesi ise iletişim sisteminin nasıl olması gerektiğini belirlemektedir. Küçük örgütlerde, dikey yapıda iletişim etkin olabilirken, örgütler büyüdükçe iletişimin etkinliğinin sağlanması zorlaşmaktadır. Çünkü örgütler büyüdükçe karmaşıklaşmakta ve ademi merkezi yapılara yönelmektedirler. Bu nedenle örgütler büyüdükçe, iletişimin etkinliğinin sağlanması için yatay ve çapraz iletişim mekanizmalarına gerek duyulmaktadır. Bu çalışmada, kurumsal etkinliğin sağlanmasında örgüt içi biçimsel iletişim sistemlerinin rolü değerlendirilmeye çalışılmaktadır. Bu değerlendirme yapılırken, dünyada ve Avrupa Birliği' nde hava taşımacılığı sanayii ile birlikte bu sanayii temsil eden iki örgüt incelenmektedir. Bu örgütler; Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ve Avrupa Havayolları Birliği (AEA) olarak belirlenmiştir. Söz konusu örgütlerin, biçimsel örgüt yapıları ve iletişim sistemleri arasındaki etkileşim incelenerek, kurumsal etkinliğin sağlanmasındaki rolleri belirlenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To reach organizational targets is the reason of existence of an organization. Main target of organizations is to maintain an efficient and productive functioning. Organizational communication is one of the most important factors to provide organizational effectiveness. A communication system in harmony with an organizational structure is needed for the effectiveness of organizational communication. In order to constitute a communication system appropriate with an organizational structure, an analysis of structural factors which determine orgazitional design is of great importance. Structural factors are complexity, formalization and centeralization. Degree of complexity, formalization and centralization of an organizational structure defines how the communication system should be. While vertical communication is more effective in small organizations, maintaining communication effectiveness in bigger organizations vertically becomes more difficult. The cause of this difficulty is organizations become more complex and decentralized when they get bigger. For this reason as organizations get bigger, they need horizontal and cross communication mechanisms. In this thesis, the role of formal communication systems to provide organizational effectiveness will be analized. Air transport industry in the world and in the European Union and two predominant aviation organizations, International Air Transport Association (IATA) and Association of European Airlines (AEA) will be studied. The relation between formal organizational structures and communication systems of the above associations will be analized and their roles in maintaining organizational effectiveness will be defined. VI