6183 sayılı amme alacaklarının tahsili usulü hakkında kanuna göre haciz uygulaması
Acording to 6183 with a number law of proceduse about colletcting of the public claims squestraction
- Tez No: 162040
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEYNEP ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Kanuni dayanaklar doğrultusunda alınan ve kamu hizmetlerinin gerçekleştirilmesinde ihtiyaç duyulan kamu gelirlerinin, özel kanunlarında belirtilen vade içinde ödenmesi asıl olandır. Yükümlünün buna riayet etmemesi halinde kamu alacaklısının alacağını cebri yolla tahsil hakkı ortaya çıkacaktır. Bahsi geçen kamu alacağının, cebri icra ile tahsil usulleri 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun' da düzenlenmiştir. Tahsilatın yapılmasında alacağın türüne göre uygulanacak kanun hükümleri değişecektir. Özel alacakların tahsilinde 2004 Sayılı İcra ve İflas Kanunu' na göre hareket edilirken; kamu alacaklarının tahsili adına 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümleri geçerli olacaktır. 6183 Sayılı Kanun'un en belirgin niteliği kamu alacaklarını milli egemenlikten alınan güce dayanarak tahsil edilmesine olanak tanıyor olmasıdır. Söz konusu tahsilat kanunda belirtilen cebri icra yolları ile yapılacaktır. Cebri icra, gerek özel alacakların gerekse kamu alacaklarının devlet kuvveti ile borcun tahsilatını ifade eder. Tezin birinci bölümünde, cebri icranın tanımı ve unsurlarıyla birlikte hukuk sistemimizde mevcut cebri icra yollarının izahı yapıldı. Ayrıca 6183 Sayılı Kanun'a göre“haciz yönteminin”yeri tespit edilmeye çalışıldı. İkinci bölümde, cebren tahsil yollarından olan haciz işleminin aşamaları, mevzuattaki ve uygulamadaki durum göz önüne alınarak izahı yapıldı. Tezin üçüncü bölümü ise uygulamacılarla yapılan görüşmelerden ve araştırma sonucu elde edilen bilgiler doğrultusuna saptanan sorunlar ve önerilen çözüm yollarını içermektedir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the reafizaton of public service public revenue is needed. And the main important think is the payment of this public revenue in its lawful time. If this rule is not obeyed compulsory execution is practised the mentioned public claim is callectcd according to 6 1 83 numbered low of procedure about colectingof the public claims. This collecting will he done by way of compulsory execution that is mentioned in the law. Compulsory execution express the collection of the depi ct* both private claims by the force 'if government. Rules of law that will be executed according to the type of claim will be changed when collecting mentioned revenues. Private claims are according to 6183 numbered ia« of procedure about collecting of the public claims. The clearest quaiityof this law i.s rli-e public claims on the base of" power of national sovereignity.. In the first part of thesis the definition of compulsory execution and its elements together with ways of compulsory execution that exists in our law system are tried to be explained. In addition, according to 6183 numbered Saw the place of sequestration method is tried to be fixed. In the second part of thesis, steps of sequestration procedure that is one way of collecting by force are explained considering the situation in subjects under discussion and in practice. The third part of the thesis, consists of problems that are established in the direction of interviews made with executioners and ways of suggested solutionis to these problems. VI