Sözleşme dışı tavsiyede bulunma, öğüt veya bilgi vermeden doğan hukuki sorumluluk
The legal responsibility arising from misrepresentation or giving a wrong advise or recommendation without a contract
  1. Tez No: 162075
  2. Yazar: DAMLA GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE HAVUTÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
ÖZET Hayatın her alanındaki bilgi birikiminin muazzam boyutlara ulaştığı günümüzde, bireylerin çeşitli konularda ihtiyaç duydukları bilgilere tamamen kendi çabalarıyla ulaşabilmeleri olanaksızdır. Pek çok önemli konuda vermek zorunda olduğu kararlara esas almak için, doğru bilgilere ulaşmak zorunda olan bireyler, bu amaçla çoğu zaman başkalarının bilgilerine güvenirler. Ancak başkalarından kaynaklanan bu bilgilerin yanlış obuası halinde, bilgi alıcısı çok ağır zararlara uğrayabilir. O zaman da, yanlış bilgi veren kişilerin bu zarardan dolayı hukuki sorumluluğu gündeme gelir. Bilgi vermenin, bir sözleşme ilişkisi çerçevesinde gerçekleşmesi halinde, taraflar arasındaki bu sözleşme, yanlış bilgi verenin sorumluluğunun da esasını oluşturur. Bu durumda sözleşme sorumluluğuna ilişkin kurallar olaya uygulanarak zarar tazmin edilebilecektir. Ancak, zarar gören bilgi alıcısı ile yanlış bilgi veren kişi arasında her zaman bir sözleşme ilişkisi bulunmaz. Yanlış bilgi vereni, bu durumda da hukuken sorumlu tutabilmek için bilgi alıcısının başvurabileceği hukuki sorumluluk kaynakları, bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada, sözleşme dışı hatalı bilgi aktarımı hallerinde, yanlış bilgi verenin sorumluluğu problemine, bir yandan haksız fiil ve vekâletsiz iş görme gibi sözleşme sorumluluğu dışındaki diğer geleneksel sorumluluk kaynaklarıyla, öte yandan da, sözleşme varsayımı, culpa in contrahendo sorumluluğu, üçüncü kişinin zararının tazmini, üçüncü kişiyi koruyucu etkili sözleşme ve güven sorumluluğu gibi alternatif sorumluluk kaynaklarıyla yanıt bulmanın mümkün olup olmadığı incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today the need for knowledge is growing up rapidly and it becomes nearly impossible for the people to find all the knowledges, in all parts of the life without getting help. In order to give many important decisions the people have to get the right knowledges from different people. In some cases these knowledges may not be true and this may cost damages to the person who gets the knowledge. In this situation a problem arouse about the liability of the person who gives the wrong knowledge. If there is a contract between the person who gives the knowledge and who benefits from this knowledge, this contract should be the main foundation of the liability. In such kind of a situation the damage is recovered according to this contract provisions. But there isn't always a contract between the person who gives the wrong knowledge and the other person who benefits from this knowledge. This thesis is related with this subject. The legal recourses which the person who had a damage because of getting wrong knowledge can recourse has been ascertained in this thesis. In this thesis, it has been ascertained if the person who gives the wrong decision may be liable according to these following terms: Tort, representaion without proxy which are traditional sources of liability except from contracts. And according to alternative liability sources such as assumption of contract, culpa in contrahendo, the recovery of the third parties' damage, contract which has a protection affect on the third person, trust responsibility. vi