Avrupa Birliği sosyal güvenlik normları ile Türk sosyal güvenlik normlarının karşılaştırmalı analizi ve uyum sorunu
The Comparative analysis and harmony problem of European Union's social security norms and Turkish social security norms
  1. Tez No: 63651
  2. Yazar: SELAMİ SEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN GÜLERMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Ill ÖZET Türkiye 1987 yılında Avrupa Birliğine'ne tam üyelik başvurusunda bulunmuştur. Ekonomik bir atılım içindeki ülkemiz bu gelişimi gerek uluslararası gereklilik gerekse bünyesel taleplerle; siyasi ve yasal olanakta desteklemek durumundadır. Bu amaçla önce uluslararası normların ve AB normlarının dikkatle incelenmesi, Türkiye 'deki endüstriyel ve yasal durumun belirlenmesi böylece ortaya çıkan farkın giderilmesi amacıyla alınması gerekli tedbirlerin saptanması ve planlanması gereklidir. Sosyal güvenlik kurumlarının kurulması faaliyetleri çerçevesinde Avrupa devletleri açısından sosyal güvenlik kapsamının daha da genişletilmesi amaçlanarak sosyal güvenlik hakkı artık evrensel bir değer haline getirilmiştir. Ülke, dil, din, cinsiyet ve ideoloji farkı gözetmeksizin sosyal güvenlik hakkının bütün herkese tanınması günümüzde sosyal siyaset anlayışına hakim olan bir düşüncedir. Çalışma hayatının, toplumsal barışın sigortası olan sosyal güvenlik hakkı uluslararası pek çok teşkilat tarafından benimsenmenin ötesinde yaptırımsal bir konuma getirilmiştir. Uluslararası çalışma standartlarının oluşturulması ideallerinin arkasında, yalnızca barışı sağlamak için sosyal adalet hedeflerini gerçekleştirme düşüncesi yoktur; bizzat sosyal adaletin sağlanması esas hedeftir. Birleşmiş Milletler Teşkilatı'nın kurulmasıyla kabul edilen anlaşma metni ve sonradan kabul edilen bildirilerden bazıları sosyal güvenlik hakları ile ilgili hususlar içermektedir. Daha sonra İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Mülteciler Statüsüne îlişkin Sözleşme, Vatansızların Statüsüne İlişkin Sözleşme, Siyasi Haklar Milletlerarası Sözleşmesi, Her Çeşit Irk Ayrımının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Sözleşme, Birleşmiş Milletler Sosyal İlerleme ve Gelişme Bildirisi Kadınlara Karşı Her TürlüIV Ayrımcılığın Kaldırılmasına İlişkin Sözleşme, Çocuk Hakları Sözleşmesi isimli belgeler teşkilatlanma ile ilgili hükümler içermektedir. Avrupa'da belirli bir ideal ve ilkeleri benimseyen devletler arasında sıkı bir işbirliği oluşturmak amacıyla 05 Mayıs 1944 tarihinde kurulan Avrupa Konseyi 'nin temeli olan Avrupa İnsan Haklan Sözleşmesi ile Avrupa Sosyal Şartı ve Avrupa Sosyal Güvenlik Sözleşmesi'nde temel demokratik bir hak olarak görülen sosyal güvenlik haklarını güvence altına alan hükümler bulunmaktadır. Sosyal güvenliğin somut bir içeriğe kavuştuğu Uluslararası Çalışma Örgütü'nün birçok tavsiye ve sözleşmesine de ülkemiz taraftır. Bunlar; Filadelfiya Bildirisi, İşsizlik Hakkında 2 Sayılı Sözleşme, İsteği Dışı İşsizlere Ödenek ve Yardım Güvencesi Veren 44 Sayılı Sözleşme, Gelir Güvencesine Ait 67 Sayılı Tavsiye Kararı, Sosyal Güvenliğin Asgari Normlarına İlişkin 102 sayılı sözleşme, Sosyal Güvenlik Haklarının Korunması ile İlgili 157 Sayılı Sözleşme, Uluslararası Nakliye İşlerinde Çalışan İşçilerin Sosyal Güvenliğine İlişkin Avrupa Sözleşmesi, Vatandaşlarla Vatandaş Olmayan Kimselere Sosyal Güvenlik Konusunda Eşit İşlem Yapılması Hakkında 118 Sayılı Sözleşme, Sosyal Güvenlik Haklarının Korunmasına İlişkin Tavsiye Kararı ile İki Taraflı Sosyal Güvenlik Sözleşmeleri sosyal güvenlik koşullarının belirlenmesi işlemlerine ilişkin sözleşmelerdir. Avrupa Birliği 'nde çalışma hayatına ilişkin düzenlemeler ve sosyal güvenlik normları bakımından da Türkiye tam üye olarak kabul edilmediğinden, topluluğun kabul ettiği İşçilerin Sosyal Temel Hakları Topluluk Şartı'nın yükümlüklerini şimdilik yerine getirmek zorunda değildir; ancak şart bilhassa sosyal güvenlik itibarı ile incelendiğinde Türk Mevzuatı ile birçok noktada uyum içerisindedir. Endüstri İlişkileri Sistemleri 'nin önemli bir grubunu oluşturan iş hukuku ve sosyal güvenlik hukuku mevzuatının Avrupa Topluluğu 'na üye ülkelerde farklılıklar gösterdiği de görülmektedir. Ne var ki bumevzuatlardan önce gelen ve bazen onlara kaynak oluşturan Uluslararası Çalışma Örgütü'nün normları ve Avrupa Topluluğu'nun sosyal düzenlemeleri, üye ülkeler için bağlayıcı yükümlülükler ve bağlayıcı özellikleriyle ulusal düzeyin üzerinde hukuki bir çerçeve oluşturulmaktadır. Dünyada sosyal adalet; geliştirmek, uluslararası rekabet koşullarını dengelemek amacıyla hazırlanan ILO normları ve AB normlarına asgari bir uyum sağlanmadan, gerek dünya gerekse Avrupa çatısı altında gerçek bir entegrasyon sağlanamayacağı aşikardır. Ancak Türkiye bir kısım eksikliklere rağmen şanslı bir konumda bulunmaktadır. İlgili çalışmamızda yukarıda belirtilen konular ele alınmış, onların ışığında genel sorunlar belirlenip öneriler ve çözümler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACK Turkey has applied for the complete membership of European Union in 1987. Out country, in an economical leap, has to support this development whether in international necessity or structural wishes; at political and legal possibility. For this aim, firstly the international norms and the European Union norms must be researched attentively and the industrial and legal state of Turkey must be determined, then the precautions must be fixed and planned in order to slake the difference. At the frame of founding the social security associations, aiming the European countries to enlarge the social security, social security Right has becomed an international talent anymore. Without discriminating in country, language, religion, sexuality and ideology giving social security right to everyone is an idea ruling the social politic mentality of today. Social security right, the insurance of work life and social peace, is brought to a sanctional position at the rest of being adopted by many organizations. Behind the ideas of forming international working standarts, there is not a thought of realizing the social justice marks only for securing peace; but securing social justice is the main mark itself. The pact text agreed on with the founding of The United Nations Organisation and some of the declerations agreed on later include matters related to the social security rights. Later, the documents named as Universal Decleration of Human Rights, International Politic Rights Contract, Decleration on Social Progress and Development, include tenors related to organizing. By European Personal Rights Contract which is the base of Council of Europe, founded in 5. May. 1944 in order to form a cooperationVII between countries claiming a definite ideal and principles in Europe, the social security rights have been guaranteed while they were main democratic rights in European Social Article and European Personal Rights Contract. Signing“Paris Article”, which has ended the dividedness of Europe in 21. November. 1990, Turkey has riveted the wish to enter the European Union, has taken responsibility and has proved that he is a side. Our country is also a side to the International Working Organizati on's many recommendations and contracts where social security has obtained to a concrete content. These are; Philadelphia Communication, the number 2 contract about unemployment, The number 44 contract giving fund and aid guarantee to unemployees out of desire, The number 67 contract belonging to income guarantee, The number 102 contract about the minimum norms of social society, The number 157 contract about defending social society rights, European Contract about the social society of workers in international transport works, The number 118 contract about equal procedure to citizens and not citizens about social security and the two - sided social society contracts. Because Turkey is not accepted as a complete member in side of the European Union's arrangements about work life and social security normSjhe does not have to realize The Worker's Social Main Rights Community Article's obligations for now; but when the article is studied on social security, it is in harmony on many points with the Turkish Dispositions. It is seen that work law, forming an important group of Industrial Relations Systems, and social security law dispositions have differences in the member countries of European Community. However, The International Working Organization's norms which are sometimes source for dispositions and European Community's social arrangements areVIII including obligations over the social level inside a legal frame. ILO norms and European Union norms formed to improve social justice and to balance the international rivalry conditions are on the way to the unity whether under the world's or Europe's roof.But although we have some absenties, Turkey is in a lucky condition. On my related study,the subjects pointed out above have been studied on;by the help of them general problems have been defined and suggestions and solutions have been presented.