Örgütsel performans ölçümünde stratejik yönetimin bir aracı olarak dengeli ölçüm kartı tekniği ve bir uygulama örneği
Balanced scorecard as a tool for strategic management in organizational performance measurement and a case study
  1. Tez No: 162080
  2. Yazar: MELİH ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ETHEM DUYGULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Küreselleşmeyle birlikte rekabetin arttığı bir ortamda faaliyet gösteren günümüz işletmeleri için basan,doğru stratejiler seçmek ve bu stratejileri uygulamaktan geçmektedir. Stratejik amaçlarına ulaşmak isteyen işletmelerin, uyguladıkları stratejilerin geçerliliklerini ve sonuçlanm ölçümlemeleri için bîr performans ölçüm sistemine ihtiyaçları vardır. Günümüzün değişen çevre koşullan ve yoğun rekabet ortamında faaliyet gösteren işletmeler için geçmiş performansın finansal sonuçlanna dayalı geleneksel performans ölçüm sistemleri yetersiz kalmaktadır. Maddi olmayan varlıkların ye işletmenin yeteneklerinin de değerlendirilmesi, içinde yaşadığımız çağda çok yararlı olacaktır çünkü bilgi çağı şirketlerinin başanya ulaşması için bu kaynaklar geleneksel fiziki ve maddi varlıklardan çok daha fazla önem taşımaktadır. Dengeli Ölçüm Kartı tekniği, bu noktada işletmelere sahip olduklan geçmiş verilere dayanan finansal ölçümlerin yanında, geleceğe yönelik olarak müşteri memnuniyeti çerçevesinde müşteri odaklılığını esas alan, müşteriler ve pay sahiplerinin beklentileri doğrultusunda işletme içi yöntemlerin ve faaliyetlerin geliştirilmesine olanak sağlayan, değişme ayak uydurabilmek amacıyla insan ve sisteme sürekli yatırım yaparak sürekli gelişen ve öğrenen örgüt yaratmayı amaç edinen bir yaklaşım ya da yönetim tekniği olmaktadır. işletmeler.strateji odaklı bir örgüt yaratmak için Dengeli Ölçüm Kartı tekniğini bir araç olarak kullanmaya başlamışlardır. Teknik »sahip olduğu geribildirim ve öğrenme yaklaşımı sayesinde işletmenin ulaşmak istediği stratejik amaçlann ve bunlara ilişkin ölçüleri sürekli kontrol ederek uzun dönemli hedeflerin başanlmasına olanak sağlamaktadır. Dengeli Ölçüm Kartı, bir işletmenin vizyon, misyon ve stratejisinin fiziksel ölçüler haline dönüştürülerek ifade edilmesidir ve stratejiden üretilen ölçülerin hedeflere entegre edilebilmesini sağlayan yepyeni bir çerçevedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For the enterprises of today which operate in an environment in which competition has increased with the effect of globalization, success is achieved through choosing and implementing the right strategies. The enterprises which aim at reaching their strategic objectives need a performance measurement system in order to be able to measure the validity and the results of the strategies they have implemented. The traditional performance measurement systems based on the financial results of the former performance are insufficient for the enterprises which operate within the changing environment conditions and the intensive competition of the present. The assessment of the intangible assets and the capabilities of the enterprise is very useful in this century due to the fact that these resources of greater significance compared to the traditional tangible assets in order for the companies of the information era to achieve success. Balanced Scorecard is an approach or a management technique which takes customer-orientedness within customer satisfaction as a basis towards the future, which provides the opportunity for the development of methods and activities within the enterprise towards the expectations of the customers and shareholders, which aims at creating an organization that continuously develops and learns by constantly investing in persons and the system in order to keep up with the pace of change besides the financial measurements based on former data that enterprises have. Enterprises have started to use the Balanced Scorecard as a tool for creating a strategy-oriented organization. Thanks to its feedback and learning approach, the technique provides the opportunity for the achievement of long- term objectives through controlling the strategic objecives aimed at by the enterprise and the measures related to them. Balanced Scorecard is the expression of the vision, mission and strategy of an enterprise through transforming them into physical measures and is a new framework which provides the integration of the measures produced from the strategy. VI