Mevcut ve potansiyel Türk gıda firmalarının Çin Halk Cumhuriyeti pazarı için pazarlama stratejileri
Marketing strategies for current and potential Turkish food companies for the Chinese market
- Tez No: 162084
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAYBARS TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Hızlı büyüyen ekonomisi, çok hızlı gelişen ve zenginleşen orta sınıfı ile Çin Halk Cumhuriyeti gelişen ve yükselen pazarlar arsında en öne çıkan ülkedir. Rekabetin küreselleşme ile birlikte inanılmaz boyutlara geldiği şu günlerde her firma varlığını sürdürebilmek için ellerindeki olanaklardan en fazla yararlanmaya, bilginin günceliğini ve önemini anlamaya başlamışlardır. Dış ticaret politikasındaki değişiklikler ve kurucusu olduğu dünya ticaret örgütüne yeniden katilimi ile birlikte Çin Halk Cumhuriyeti pazarı dünyadaki tüm firmalar için cazip hale gelmiştir.Birçok büyük ölçekli firma Çin Halk Cumhuriyeti pazarına yatırım yapmakta, Çinli firmalar ile ortaklık kurarak pazarda yer alma yarışına girmektedirler. Türk firmaları ise bu yarışın biraz gerisinde kalarak Çin Halk Cumhuriyeti pazarını ucuz ve genelde kalitesiz malları ithal etmek için kullanmışlardır. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde temel pazarlama ve uluslararası pazarlama kavramları ile dünyadaki yükselen pazarlar ele alınmıştır. İkinci bölümde dünya ve Türkiye tarım üretim değerleri ve gıda ithalatı ve ihracat ile Türkiye'nin ihracatının geliştirilmesi için alınacak önlemler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde Çin Halk Cumhuriyeti sosyal ve ekonomik göstergeleri, ÇHÇ gıda ve perakende sektörü, Türkiye ve ÇHÇ arasındaki dış ticaret ve ÇHÇ pazanna yatırım koşulları üzerinde durulmuştur. Dördüncü ve son bölümde ise mevcut ihracatçı firmalar ile ihraç edilen gıda ürünleri tespit edilip pazara giriş yöntemleri incelenerek,potansiyel ihracatçılar için uzun vadeli süreçte firmaları başarıya ulaştıracak stratejilerin belirlenmesine çalışılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT China's market is developing to lead today's emerging markets. As the conditions of global competition evolve, companies start to develop various national and international strategies. Moreover, they maximize their efficiencies and start to realize the value of up-to-date information. After the revision of its foreign trade regulations, once more China became a member of World Trade Organization and therefore has become very appealing for international companies. Many large enterprises start to make investments in the Chinese market as well as to create cooperations with Chinese companies in order to penetrate this attractive market Turkish companies have been using this massive market for importing low priced and low quality products. Furthermore, Turkish exporters were late to penetrate this market This thesis consists of four parts; first part contains basic marketing and international marketing concepts as well as information about the world's emerging markets. In the second part, Turkish and global agricultural production, food import and export statistics have been covered. Secondly, the methods of improving Turkish export have been discussed. Furthermore, in the third part, economic and social conditions in China, Chinese food and retailer sectors, statistics of trade between Turkey and China as well as investment conditions for the Chinese market have been explained. Lastly, the fourth part focuses on Turkish current exporters and export food products for the development of satisfactory marketing strategies for potential Turkish food exporters in long term. Vll