İlköğretim 7. sınıf matematik konularının günlük yaşantı ile ilişkilendirilerek öğretilmesi ve öğrenci başarısına etkisi
Covering primary school 7th grade math subjects relating with daily life and its effects on success
  1. Tez No: 162139
  2. Yazar: AYSEL ALTINOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK KEŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
vu ÖZET İLKÖĞRETİM 7. SINIF MATEMATİK KONULARININ GÜNLÜK YAŞAMLA İLİŞKİLENDİRİLEREK ÖĞRETİLMESİ VE ÖĞRENCİ BAŞARISINA ETKİSİ Aysel ALTINOK Her ülkede her düzeydeki eğitim kurumunda matematik öğretiminin gerekliliği hemen hemen tartışılmaz bir kam olarak yerleşmiştir. Hatta denilebilir ki, bir ulusun eğitim programında matematiğe ayrılan yer, o ulusun kendi dilini öğretmek için ayrılan yere eşdeğerdir. Çünkü matematik insanlığın ortak düşünme aracıdır, evrensel dildir. İnsanlar, çevrelerini tanıdıkları andan itibaren matematiğe gereksinim duymuşlardır. Kişiyi etkileyen basit olaylardan başlayıp, evrenin yapışma kadar giden düşüncelerin hepsinde matematik vardır (Çoban,2002). Matematik kavramlarının günlük hayatta yer alan ömelderinin öğrenme süreci içinde kullanılmaması, öğrencilerin anlamakta güçlük çektiği dersler arasında yer almasını kaçınılmaz kılmaktadır. Bu nedenle öğrenciler, matematiğin yaşamla olan ilişkisini görmemekte ve matematiğe karşı olumsuz tutum ve yüksek kaygı geliştirmektedirler. Bu araştırmanın temel amacı; İlköğretim 7. smıf da okutulan matematik konularının günlük yaşamla ilişkilendirilerek öğretilmesinin öğrencilerin matematiğe karşı olan tutumlarına ve başarı düzeylerine etkisi olup olmadığını belirlemek, mantıksal/ matematiksel düşünmeyi gerçekleştirmek ve matematiğe karşı oluşmuş olumsuz tutumların ve başarısızlıkların ortadan kalkması için çözüm önerileri sunmaktır. Araştırma 2004 - 2005 Eğitim Öğretim yılında İzmir ili Balçova ve Konak ilçelerine bağlı iki farklı ilköğretim okullarında okuyan 50 tane 7. smıf öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Smıf seviyelerinin birbirine yalan seviyede olabilmesi için bir başarı testi geliştirilmiş ve öğrencilere uygulanmıştır. Balçova ilçesine bağlı İlköğretim okulunda okuyan öğrenciler deney grubunu, Konak ilçesine bağlı İlköğretim okulunda okuyan öğrenciler ise kontrol grubunu oluşturmuştur
Özet (Çeviri)
vuı ABSTRACT COVERING PRIMARY SCHOOL 7TH GRADE MATH SUBJECTS RELATING WITH DAILY LIFE AND ITS EFFECTS ON SUCCESS AYSEL ALTINOK Understanding the necessity of math education is known in every country at all levels of education as an undisputable subject. It can also be said that in a nation's educational program math has the same value as the national language education, because math is a universal language and shared as the tool for mankind's thoughts. Mankind has needed math from the very first recognition of the environment. Starting from very basic events to the structure of the universe and related ideas, math has existed (Çoban, 2002). Teaching math without giving daily examples makes it a very complex topic for students. Because of this, students can not understand the relation of math with life and improve their negative attitudes through it and get worried. The main purpose of this survey, is to make effect clear the teaching of math to 7th grade students in relation to daily life: its positive effect on students attitudes and success, to improve logical /. mathematical thinking, to provide some solutions to prevent negative understanding of math and improve the position of the students. This research has been done with 50 7th grade students from Balçova and Konak educational areas of İzmir in 2004 - 2005. First an evaluation test was given in order to choose the same level of students. Students from Balçova area were considered as the example group, students from Konak area were considered as the control group.