7.sınıf öğrencilerinin sınıf içindeki matematik başarıları ile günlük hayatta matematiği fark edebilmeleri arasındaki ilişki
Relation of 7th grade students' mathematics achievement in classroom environment and their perceiving of daily life mathematics
- Tez No: 229421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN UMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalısmada, 7. sınıf ögrencilerinin sınıf düzeyinde matematik basarıları ilegünlük hayattaki matematigi fark edebilme dereceleri arasındaki iliskiincelenmistir.Arastırma 7. sınıf ögrencileri üzerinde yürütülmüstür. Çalısma grubunda 49 kız,51 erkek ögrenci vardır. Ögrencilere sınıf içindeki matematik basarılarınınbelirlenebilmesi için 6. sınıf müfredatını temel alan 20 maddelik çoktan seçmelibir basarı testi uygulanmıstır. Günlük hayattaki matematigin fark edilebilmederecesinin saptanması amacıyla ise üç bölümden olusan bir anket uygulamasıyapılmıstır. Anketin 1. bölümünde 6. sınıf matematik konularının günlük hayatıniçine yerlestirildigi sorulara yer verilmistir. Bu bölümdeki soruların her birinin,basarı testindeki sorularda konu olarak karsılıgı bulunmaktadır. Anketin 2.bölümünde ögrencilerden, bir gün içinde matematik kullanarak yaptıkları isleriyazmaları istenmistir. Anketin 3. bölümünde ise ögrencilerden, günlük hayatıniçinde verilen 10 farklı durum için matematik kullanıp kullanmayacaklarını ,kullanırlarsa nasıl kullanacaklarını açıklamaları beklenmektedir.ki uygulama arasında Pearson Korelasyonu kullanılarak, hesaplanankorelasyon katsayılarına göre iliski analizi yapılmıstır. Ayrıca cinsiyet faktörününarastırmaya etkisini incelemek için grupların ortalamalarına ve standartsapmalarına bakılmıstır.Arastırmada, basarı testi ile anketin hiçbir bölümü arasında anlamlı bir iliskikurulamadıgı görülmüstür. Bu nedenle iki uygulamada birbirinden çok farklısonuçlar alan 7 ögrenci ile arastırmacı tarafından görüsmeler yapılmıs ve tümögrencilerin günlük hayat anketine verdikleri cevaplar incelenmistir.Yapılan arastırmanın sonucunda, çalısma grubunun günlük hayattakimatematigin farkında oldugu fakat sınıf içindeki matematik konularını günlükhayatın içine transfer edemedikleri görülmüstür.Anahtar SözcüklerSınıf içindeki Matematik Basarısı, Günlük Hayattaki Matematik, MatematikEgitimi
Özet (Çeviri)
In this research, relation of 7th grade students` mathematics achievement inclassroom environment and their awareness of daily life mathematics wasinvestigated.At the first stage of research, a 20-question multiple choice achievement testrelated to 6th grade mathematics program, was administered to the study group inorder to determine the mathematics achievement of students in classroomenvironment. Then, a questionnaire was administered to the study group in orderto find out the students` awareness of daily life mathematics. In the first part of thisquestionnaire, questions placed in daily life situations are related to the 6th grademathematics topics. Each questions of this part has a subject relation in theachievement test. In the second part, the students in the study group were askedto write down their daily works that involve mathematics. In the third part of thequestionnaire, students were asked to explain their opinion about the use ofmathematics in 10 given daily life situations.Pearson Correlation was calculated between the scores of the test andquestionnaire. A relational analysis was done according to these calculatedcorrelation coefficients. Besides these, means and standard deviations of malesand females are examined in order to understand how gender factor affects thestudy.In this study, a significant relation between the results of achievement test and anyparts of the questionnaire. In order to verify this finding, clinical interviews weremade with 7 students that got very different scores from the study results, and dailylife questionnaire papers of all the students were examined.As a result of this research, it was found out that the study group may realize theexistence of mathematics in daily life but they could not transfer subjects ofmathematics that are learned in classroom environment to daily life situations.Key WordsMathematics Achievement in Classroom Environment, Mathematics in Daily Life,Mathematics Education