Kur'an-ı Kerim'de istikamet kavramı
The concept of straightness in Quran
  1. Tez No: 162170
  2. Yazar: NECDET ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN YAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda Kur'an-ı Kerim'de istikamet kavramını inceledik. Çalışmamız bir giriş ve toplam üç bölümden oluşmaktadır. Girişte; öncelikle konunun önemi, amacı ve metodu açıkladık. Bundan hemen sonra dengeli bir toplumun oluşması ve toplumun dengesinin bozulmasıyla ilgili konuya ışık tutacak bazı ilkeler üzerinde durduk. Birinci bölümde; istikamet lafzının dayandığı kök ve türevlerini inceledik.“Kâme”ve“Ekâme”fiillerinin Arap dili ve Kufan'daki anlam boyutlarını tesbit etmeye çalıştık. İkinci bölümde, istikamet lafzının tahlilini yaptık. İlk olarak istikamet lafzının lügat ve divanlardaki anlamlarını inceledik. Ardından istikamet tanımlan üzerinde durduk ve sonra da onun Kur'an'ı Kerim ve hadislerde kullanılışını ele aldık. Bu bölümde son olarak, istikamet lafzı ile olumlu ve olumsuz yönde İrtibatlı olan lafızları göstermeye gayret ettik. Üçüncü bölümde, öncelikle istikamet imtihan ilişkisine değindik. Peşinden istikametin ferdi, sosyal ve ahlaki boyutunu inceledik. Ardından dünyevi ve uhrevi açıdan istikametin sonuçlarının neler olduğunu göstermeye çalıştık. Daha sonra istikamet üzere olmanın Allah'ın iradesiyle ilişkisini ele aldık ve son olarak da“tam bir istikamet üzere olmak mümkün mü?”sorusuna cevap aradık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT in this study, we examined the concept of“straightness”in the Holy Qur'an. Our study is composed of three basic chapters in addition to the introduction. In the introduction, we gave an axpianation as to the importance, purpose and method of the subject matter we have studied. Afterwards, we have focused on some principles to illuminate the issue regarding the emergence of a balanced society and the corruption of its balance. First chapter begins with the etymology of the word“straightness”and displays its origins and derivatives. It then attempts to establish the various senses, included in Arabic language and Qur'an, of such verbs as“straighten”. Second chapter tries to analyse the concept of straightness. It firstly examines its lexical and technical meanings then dwells on the definitions of the straightness, and and later on its usages in Holy Qur'an and Ahadeeth. Finally, it indicates some words which may be positively or negatively related to the word straightness. Third chapter first deals with the relationship between straightness and examination, and second considers its individual, social and moral dimensions. It third denotes worldy and otherworldy results of being straight ahead. Subsequently it mentions on the relationship God's will and being straight ahead and finally attempts to find out an answer to that question:“is possible for any human being to be exactly straight ahead ?”VI