İslam Hukukunun kadının siyasal haklarına bakışı
The view of Islamic Law about the political rights of woman
  1. Tez No: 162178
  2. Yazar: ÜLFET GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ŞENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
ÖZET Bu çalışma, kadının siyasal haklar yönünden tarihteki durumuna kısaca değinilen bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, önce 'siyasal hak' kavramının tanımı ve kapsamı üzerinde durulmuş, daha sonra İslâm hukukunun kadının seçme hakkına bakışı incelenmiştir. İkinci bölümde, seçilme hakkı kapsamında kadının devlet başkanı olup olamayacağı konusu araştırılmış, önce kadının devlet başkanı olamayacağı görüşünü benimseyenler ve bunların delilleri detayıyla incelenmiştir. Daha sonra kadının devlet başkanı olabileceği görüşünde olan İslâm bilginleri ve bunların delillerine yer verilmiş, sonunda kendi değerlendirmemiz sunulmuştur. Üçüncü bölümde ise önce, kadının milletvekilliği ve bakanlık gibi üst düzey kamu görevlerini yerine getirip getiremeyeceği konusu araştırılmış, bu konudaki görüş ve yorumlara yer verilerek, kritiği yapılmıştır. Daha sonra kadının hakimliği konusu ele alınmıştır. Buna göre, kadının hakimliğini kabul ya da reddeden görüşlere ve delillere yer verilip, sonunda kendi değerlendirmemiz sunulmuştur. Sonuç olarak, kadının seçmenliğinin, devlet başkanı, başbakan ve milletvekilliği gibi üst düzey ve hakimlik gibi diğer kamu görevlerinde bulunmasının önünde, İslam hukukundan kaynaklanan bir engelin olmadığı kanaatine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study consists of on introduction which deals with the position of woman from the view point of the political rights and three chapters. In the first one, firstly, it has been touched upon the term of 'political right' and its extension, and then, the view of Islamic law about teh selecting right of woman has been studied. In the second chapter, it has been analyzed whether the woman could be head of the state or not. The proofs of whom they suggested that woman cannot be president were examined in detail. After that, those who opted for that woman can be hold that post and their opinion were treated. In the end of this chapter, it has been given our own evalvation. In the third chapter, firstly, it has been studied whether the woman could under take the high post like deputy, minister and the opinions about this were transmitted and then ciriticized. Afterthat the subject of woman's being judge was evalveted. According to this, the opinions about the woman's being judge or not have been mentioned, and lastly, our own approach has been given. As a result, it has been convinced that there is no any bar which arised from Islamic Law before woman for being president, prime minister and deputy. VI