Kur'an'da hayat ve ölüm kavramları
The life and the death concepts at the Qouran
- Tez No: 162193
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER DUMLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışma Kur'an'ın Hayat ve Ölüme bakışını öğrenmek ve bu konudaki yanlış anlamaları ortadan kaldırmak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma bir giriş ve üç bölümden oluşmuştur. Giriş kısmında hayat ve ölüm ile ilgili bir analiz ortaya konmuş, Cahiliye Dönemi Arap şiirleri ile Kitab-ı Mukaddes gözden geçirilmiştir. Birinci Bölüm'de Kur'an'da Hayat kavramı ile Hayatı çağrıştıran kavramlar incelenmiş, bu kavramlar arasındaki ilişki ve farklılıklar belirtilmiştir. Hayat kavramının Kur'an'daki kullanılışına yer verilmiştir. Kur'an'da Dünya hayatının geçici ve sonlu, Ahiret hayatının ise sonsuz olarak anlatıldığı görülmüştür. İkinci Bölüm'de Kur'an'da Ölüm kavramı ile Ölümü çağrıştıran kavramlar tespit edilmiş, söz konusu kavramlar arasındaki ilişki ve farklılıklar açıklanmıştır. Ölüm kavramının Kur'an'daki kullanılışına yer verilmiştir. Kur'an'a göre ölümün bir yokluk olmadığı anlaşılmıştır. Üçüncü Bölüm'de ise, Kur'an'ın Hayat ve Ölümü işleyişi ele alınarak, Dünya ve Ahiret Hayatına bakışı değerlendirilmiştir. Bu bağlamda Hayat ve Ölüm arasındaki ilişki, uyku-ölüm karşılaştırması ve reenkarnasyon konuları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın sonunda Kur'an'a göre hayatın, Dünya ve Ahiret Hayatı olmak üzere iki aşamalı bir sistem olduğu ve başlangıcı Dünya, devamı Ahiret olan bir bütün olarak algılandığı görülmüştür. Buna göre Ahiret yaşamı, Dünyada yapılanların sonucunda şekillenecek ebedî bîr yaşamdır.
Özet (Çeviri)
This thesis was prepared for determining Quranic view of the life and death, and for removing the misconceptions at this subject The research consists of an introduction and three chapters, it ends with a conclusion. In the introduction, the about of the life and the death was exposed. The poems of Cahiliya Arabs and the Bible were gone through. In the first chapter, the concepts of life and death, which are joint terms in the Quran, were researched. And relations and differences between these concepts were determined. It was seen, that the World life is passing and finite; the Âhirah life is endless at the Quran. In the second chapter, the term of death and related concepts with it in Quran, were elaborated. Also, the connections and the variations between these concepts in the Quran were examined. It was understood, that the death is nothingness for the Quran. In the third chapter, it was discussed that how the Quran approached the life and death. By this way, the view point of the Quran about worldly life and the Âhirah life was put forward. At this context, the contect is the life between the deat the comparaison the death and the sleep, and the transmigration subjects were emphasized. In the conclusion, according the Quran, the life is the system of two gradual to be World life and Âhirah life; and the life is complement that ite early is the World and its continuance is the Âhirah, was seen. The life of Âhirah is endless life, will be teken shape to the World.