Mistik tecrübe ile kaygı düzeyi arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A study on the relationship between mystical experience and anxiety level
- Tez No: 162194
- Danışmanlar: PROF.DR. RECAP YAPAREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amaçları, mistik tecrübe ve kaygı konularında kavramsal bir çerçeve çizmek ve mistik tecrübe ile kaygı arasındaki ilişkiyi bilimsel olarak tespit etmektir. Bu araştırmanın örneklemi, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğrenim gören tesadüfi yöntemle seçilmiş 82 kişilik gruptur. Yaş ranjı 19-25 olan grubun 40 tanesini kız 40 tanesini erkek öğrenci oluşturmaktadır. 2 kişi de cinsiyetini belirtmemiştir. Veri toplama aracı olarak Mistik Tecrübe Ölçeği ve Durumluk-Sürekli kaygı envanteri kullanılmıştır. Kaygı, durumluk ve sürekli kaygı olmak üzere iki şekilde ölçülmüştür. Durumluk kaygı ile Mistik Tecrübe korelâsyonu r= -0.18 (p>0.05) olarak, Sürekli kaygı ile Mistik tecrübe korelâsyonu r= 0,2 (p>0.05)olarak bulunmuştur. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purposes of this research are to establish a framework within mystical experience and anxiety issues, and to find out relationship between mystical experience and anxiety level scientifically. The sample of this research is a group of 82 students chosen by random from Faculty of Divinity of Dokuz Eylul University. 40 male and 40 female students make up the profile of students ranging between 19-25 ages. 2 of them have not indicated their gender. Mystical experience scale and State-Trait anxiety inventory were used as data collection instrument Anxiety was measured in terms of state and trait anxiety. State anxiety and mystical experience correlation r= -0.18 (p>0.05), trait anxiety and mystical experience correlation r= 0.2 (p>0.05), were found. Vll