Kur'an-ı Kerim'de vefat kavramı bağlamında Hz. İsa
Jesus in context of the concept of vefat in holy Quran
  1. Tez No: 108704
  2. Yazar: HAYATİ SAKALLIOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHAMMED AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Kur' ân kavramlarından birisi olan“vefat”kavramı ele alınmıştır. Çalışma bu açıdan bir kavram tefsiridir. Kur' ân' m anlam örgüsünde, vefat kavramıma kullanılışı önemli bir yer tutar. Bu kelime K. Kerîm' de ahde vefa, ölçü ve tartıyı tam yapma, kişinin yaptıklarının karşılığının tastamam verilmesi ve ölüm anlamlarında kullanılır. Vefat kavramının bu kullanımlarından, kelimenin çok geniş bir anlam alamna sahip olduğu açıkça anlaşılmaktadır. Birinci bölümde, öncelikle vefat kelimesinin lugavi ve ıstılahi anlamlan, akabinde ise, Kur'ân'daki anlam sahası tesbite çalışılmıştır. Neticede görülmüştür ki vefat kelimesi Kur'ân-ı Kerim' de hem lügat hem de ıstılah anlamında kullanılmıştır. Ancak; bu keüme zamanla anlam açısmdan daralmaya uğramış ve günümüzde sadece ölüm anlamında kullanılır olmuştur. İkinci bölümde ise, İnciller'de ve Kur' ân' da Hz. isa'nın hayatı irdelenmiş, gerek İnciller'in gerekse Kur'ân'ın Hz. îsâ'mn hayatını nasıl anlattıkları burada ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise ölüm anlamındaki vefat kavramı bağlamında Hz. îsâ'nın vefatı, ref i ve nüzulüne değinilmiş ve bu konudaki farklı yaklaşımlar delilleriyle beraber zikredilmiştir. Vefat kavramı, günümüzde asli anlamından uzaklaşmış ve sadece can alma, ölüm anlamında kullanılarak bir anlam daralmasına uğramıştır. Çalışma dikkatle incelendiğinde bugün Müslümanların ve tüm insanların bu kavramın içeriğinden ne kadar uzak olduğu açıkça görülecektir. Günümüz toplumlarının ahde vefa' dan, ölçü ve tartıda adaleti gözetmekten ve ahirette bu dünyada yaptıklarının hesabının sorulacağı şuurundan uzak bir hayat sürdürmesi, bu kavrama ne kadar yabancı olduklarının bir göstergesidir. ıııAyrıca, günümüz Müslümanlarının içinde bulundukları sıkıntılı durum bu kavramın önemini daha da artırmıştır. Çünkü; Müslümanlar, her sıkıntılı zamanlarında Hz. îsâ'nın ve Mehdi'nin yeniden yeryüzüne gelip kendilerini kafirlerin baskısından kurtarıp feraha kavuşturacaklarına inanmaktadırlar. Hatta bu inancı suistimal edip halkımızın kafasım karıştıran birçok kişiler ve kurumlar da bulunmaktadır. İşte bu konuda yanlış birtakım yargılara varmamak için Hz. îsâ'nm vefatı, ref i ve nüzulü bu çalışmada detaylı bir şekilde incelenmiştir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the concept of“vefat”, which is one of the concepts in the Koran, has been mentioned. From this point of view, this study is a commentary of a concept. In the contents of Koran, the use of the concept of“vefat”takes a considerable part. This word is used in the Koran in the meanings of keeping one's words, justice, replying to one's behaviors and doings, and death. It is obviously seen that this word has a large meaning area due to the uses of the concept of“vefat”. In the first part, first of all, the meaning of the word“vefat”in the dictionary and the meaning of the word as a term, and then the meaning area of the word in the Koran has been tried to establish. As a result, it has been seen that the word“vefat”is used both as the meaning in the dictionary and as the meaning as a term in the Koran. However, nowadays, this word has been restricted by its meaning and it is used only in the meaning of death. In the second part of the study, the life of Jesus explained in the Koran and in the Bibles has been examined, the way that the Koran and the Bibles explains his life has been taken up. In the third part, in the meaning of the concept of“vefat”as the death, the death of Jesus, the rise of Jesus to the heaven, and the turning back of Jesus before the Doomsday and the different approaches have been mentioned with their evidences. Nowadays, the concept of“vefat”has been alienated from its true meaning and has been restricted by being used only in the meaning of death. If the study is investigated carefully, obviously it will be seen how far are all people and also the Muslims from the content of this concept. Living of the communities in the world far from the conscious of keeping one's words, justice, and they will be asked in the other world about what they have done in this world is the sign of how they are foreign to this concept.In addition, the uneasy situation of the Muslims today has increased the importance of this concept. Because; in every troublesome situation Muslims believe in that Jesus will come back to the earth and will rescue them from the restraint of unbelievers and will relieve them. Even there are many people and associations abusing this belief and confusing our people. Here, in this study, the death of Jesus, the rise of Jesus to the heaven, and the turning back of Jesus before the Doomsday have been examined in details not to think faulty about this subject. vi