West meets its 'other' in Barbara Kinsolver's novel The Poisonwood Bible
Barbara Kingsolver's The Poisonwood Bible adlı romanında batının ötekisiyle tanışması
- Tez No: 162201
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE ÖZGÜVEN, YRD. DOÇ. DR. NİLSEN GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET“Güç”hayatın her alanında varolmuştur. Hayatımız“güç ilişkileri”doğrultusunda şekillenmiştir. Güç toplumun en küçük biriminde, ailede başlar. Ataerkil bir toplumda güç babanın elindedir, baba evin reisi olarak kuralları koyar ve ailenin diğer üyeleri babanın koyduğu bu kurallar doğrultusunda hareket eder. Dünyada da, ailede olduğu gibi, emperyalizm, gücü elinde tutar. Batı, ataerkil toplumdaki aile babası gibi emperyalizm yoluyla doğu üzerinde güç uygular. Çünkü Batı'nın kendisini ifade edebilmesi için karşıtı olan Doğu 'ya güç uygulaması ve onu küçük görmesi gerekmektedir. Bu nedenle, eğer bir ulus zayıfsa, kendi bağımsızlığını kazanmamışsa, emperyalizmin baskısına maruz kalır. Bu çalışmanın amacı gücün aile ve de ulus üzerinde nasıl uygulandığını Barbara Kingsolver'in The Poisonwood Bible adlı romandaki misyoner bir ailenin Congo'da yaşadıklarını analiz ederek, babaları Nathan'ın aile bireylerine uyguladığı kötü muameleleri ve tıpkı bu muameleler gibi Batı'nın da Kongo'yu nasıl suistimal ettiğini göstermektir. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Power”is seen in every fields of life. Our life is shaped through power relations and we are positioned through these power relations. The exercise of power begins in the smallest part of the society which is the family. In a patriarchal society father holds the power, he sets the rules and the family members obey his rules. They live under the authority of their father. In the macrocosm we observe the practise of power through imperialism. The West, just like the father of the family, exercises power over the East because in order to define itself the West needs to degrade its opposition the East As a result, if a nation is weak, that is to say, if it does not achieve its indepence, it becomes subject to oppression of an imperial power. In this study my aim is to demonstrate the exercise of power in the family and in the nation by analyzing Barbara Kingsolver's novel The Poisonwood Bible in which Kingsolver portrays a missionary family's adventure in the Congo; abusive attitudes of Nathan, their father, towards family members and the abusive attitudes of the West towards the Congo. Vll