Sigorta havuz sözleşmesi
Insurance pool contract
  1. Tez No: 162200
  2. Yazar: ESİN GÜRBÜZ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE KUBİLAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 465
Özet
ÖZET Sigorta havuz sözleşmeleri, müşterek sigorta veya reasürans havuzu şeklinde ayrılmaktadır. Müşterek sigorta havuzları, havuza katılan tüm ortaklar adma ve hesabma belli bir sigorta branşmda sigorta sözleşmeleri yapmayı üstlenen sigorta ortaklıklarından oluşan ve havuz kapsamındaki sigorta sözleşmeleri, tüm ortaklar adma ve hesabma, tüm ortaklar veya ortaklardan sadece biri, ortak bir aracı veya bu amaç için kurulmuş ortak bir kuruluş tarafmdan da yapılabilen havuz ortaklıklarıdır. Reasürans havuzları, belirli bir sigorta branşındaki yükümlülüklerin tamammı veya bir kısmını karşılıklı olarak reasüre etmek ve aynı sigorta branşmda tüm katılan ortaklıklar adma ve hesabma reasürans koruması sağlamak amacıyla, gereği halinde bir veya birden fazla reasürans ortaklığının katılımıyla, sigorta ortaklıklarından kurulan havuz ortaklıklarıdır. Sigorta havuzlarının hukukî niteliği âdi ortaklıktır. Sigorta havuz sözleşmelerinin yapılmasındaki temel amaç, rizikonun katılan sigortacılar arasmda dağıtılmasını sağlamaktır. Sigorta havuzları, tek sigorta ortaklığının üstlenmesinin güç olduğu rizikoların sigortalanmasını veya reasüransmı sağlar. Ayrıca, sigorta ve reasürans ortaklıkları yeni sigorta branşlarındaki henüz güvenilir bilgi edinilemeyen rizikolarda, bu yolla tecrübe edinirler. Sigorta havuzları özellikle sigorta koşullarının, sigorta değerinin ve primlerin standartlaşması gibi konularda, rekabeti sınırlayabilirler. Bu nedenle, Avrupa Birliği Komisyonu'nun 27 Şubat 2003 tarihli 358/2003 saydı“Sigorta sektöründeki belirli grup anlaşma, karar ve uyumlu eylemlere Avrupa Topluluğu Antlaşmasının 81. maddesinin üçüncü fıkrasının uygulanmasına ilişkin Tüzüğü”nün 7. ve 8. maddelerinde, sigorta havuz sözleşmelerine rekabete aykırılıktan muafiyet tanmacak koşullar düzenlenmiştir.Ülkemizde, faaliyet gösteren sigorta havuzları da vardır. Türkiye Yeşil Kart Reasürans Havuzu, bunlardan birisidir. Sigorta havuz ortaklıklarının ülkemizde yaygınlaşması, Türk sigortacılık sektörünün gelişmesi bakımından çok önemlidir. Sigorta ve reasürans ortaklıkları arasında böyle bir işbirliğinin yapılması, rizikoların daha iyi şekilde dağıtılmasını sağlayarak, sigortalıların daha uygun koşullarda sigorta koruması edinmelerini temin eder. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Insurance pools contracts are classified into co-insurance pools and reinsurance pools. Co-insurance pools are pools, set up by insurance undertakings which agree to underwrite in the name and for the account of all the participants the insurance of a specified risk category or entrust the underwriting and management of the insurance of a specified risk category in their name and on their behalf to one of the insurance undertakings, to a common broker or to a common body set up for this purpose. Reinsurance pools are pools, set up by insurance undertakings, possibly with the assistance of one or more re-insurance undertakings, in order to reinsure mutually all or part of their liabilities in respect of a specified risk category and incidentally, to accept in the name and on behalf of all the participants the re-insurance of the same category of risks. The legal nature of the insurance pools is unincorporated company. The main purpose of concluding insurance pools contracts is to devide the responsibility of risks among insurers. Co-insurance or reinsurance pools can allow insurers and reinsurers to provide insurance or reinsurance for risks for which they might only offer insufficient cover in the absence of the pool. They can also help insurance and reinsurance undertakings to acquire experience of risks with which they are unfamiliar. However, such groups can involve restrictions of competition, such as the standardisation of policy conditions and even of amounts of cover and premiums. The circumstances in which such pools can benefit from exemption have therefore been laid down by the articles 7 and 8 of“the Commission Regulation of the European Community No 358/2003 of 27 February 2003 on the application of Article 81(3) of the Treaty to certain categories of agreements, decisions and concerted practices in the insurance sector”. VllIn our contry, there are also insurance pools. Turkish Green Card Reinsurance Pool is one of them. An increase in the number of the insurance pools in our country is very important for the development of Turkish insurance industry. This kind of cooperation between insurance and reinsurance companies causes deviding of risks on a large scale. Thus, the insured persons could receive insurance in more suitable conditions. VUl