Soğuk savaş sonrası ABD-Rusya ilişkileri
US-Russia relations in the pot cold war era
  1. Tez No: 239861
  2. Yazar: MEHMET OKŞAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YEŞİLOT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Yaklaşık yarım yüzyıl süren Soğuk Savaş'ın iki başrol oyuncusu Soğuk Savaş sonrası dönemde, birisi tek kutuplu bir dünyanın lideri olmayı amaçlayan ve bunun için askeri stratejiyi kuvvet merkezine yerleştiren 12 trilyon dolarlık bir bütçeye sahip askeri-siyasi-ekonomik bir dev ve diğeri, doğu ile batı arasında bir seçim yapmaya ve demokratik reformlar gerçekleştirmeye zorlanan, ekonomisini serbest pazar sistemine uyumlu hale getirmeye çalışan ve siyasi bütünlüğünü tehdit altında gören, diğer taraftan tek kutupluluğa karşı işbirliği stratejileri geliştiren bir Avrasya devi olarak dünya sahnesinde yer almaktadırlar. Bu iki güç merkezi nükleer silah(sız)lanma gibi Soğuk Savaş kalıntısı bazı çatışma alanlarında itibar mücadelesi vermekle beraber dünya hakimiyetinde yeni stratejik işbirliği imkanları, enerji ilişkileri, sıcak çatışma ve psikolojik harp uygulamaları, diplomatik manevralar çerçevesinde ilişkilerini devam ettirmektedirler.Rusya, bu yeni dönemde önüne çıkan her türlü fırsata kayıtsız kalamamakta ve hatta reform çabalarında ABD'nin de içinde bulunduğu batının desteğine başvurmakta bir mahsur görmemekte, diğer taraftan ABD'nin karşısına küresel düzeyde Avrupa Birliği ve Çin ile stratejik ilişkiler geliştirerek çıkmakta, ve Ortadoğu manevra alanında İran'la beraber Amerikan karşıtı cephede yer tutmaktadır.ABD ise güçlü ekonomisini yine güçlü bir ordu inşasında kullanmak suretiyle küresel çapta bir müdahaleciliğe girişmiş ve önceliğini genelde Avrasya, özelde Ortadoğu olarak belirlemiştir.
Özet (Çeviri)
One of the leading actors of the Cold War, lasted nearly half a century, emerged as a military-political-economical giant targeting to be the leader of a unipolar world with a budget of 14 trillion dollars and the other actor seen as a Eurasian power who is forced to apply the democratic reforms and to make choice between west and east, and is obliged to adapt the free market system while preserving the integrity of the land, and is on the other hand trying to develop cooperation strategies against unipolarity. These two powers are not only struggling for credits on the remnants of the Cold War, like nuclear (non)proliferation, but also dealing with new strategic cooperation models, energy relations, hot conflicts and psy-ops, diplomatic manoeuvres in the frame of international relations.Russia is to evaluate every chance she meets, and is willing to accept the support of the West including even the United States. Russia is also searching for new strategic partnerships with China and European Union against US on the global level, and is together with Iran in the Middle East on the opposite front of US.The United States is exploiting its huge economy in order to build a powerful military that can wage wars in the name of new American global interference and determined its priorities as Eurasia in general and the Middle East in particular.