Anonim şirketlerde azlık hakları
Minority rights in joint stock companies
  1. Tez No: 162287
  2. Yazar: SİBEL ŞUMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Anonim şirketler çoğunluk ilkesine göre yönetilmektedirler. Bu ilkenin anonim şirketlerdeki en önemli uygulama yeri, genel kuruldur. Zira, genel kurulda kararlar, çoğunluk ilkesine göre alınır ve toplantıda hazır bulunmayan veya bulunup da olumsuz veya çekimser oy veren pay sahiplerini de bağlar (TTK 378-379). Bu durum, genel kurulda temsil edilen sermayenin çoğunluğuna sahip olan pay sahiplerinin, şirket idaresiyle ilgili diledikleri kararı almalarına olanak vermektedir. Çoğunluk pay sahipleri, sahip oldukları bu gücü şirketin çıkarlarını dikkate almaksızın, kendi çıkarları doğrultusunda kullanabilirler. Böyle bir durumda, çoğunluğa dahil olmayan pay sahiplerinin çıkarlarının nasıl korunacağı problemi karşımıza çıkmaktadır. Kanun koyucumuz, çoğunluk ilkesinin beraberinde getirdiği çıkar çatışmalarının giderilebilmesi için, bu ilkeyi sınırlandıran bazı düzenlemeler yapmıştır. Bu sınırlamalardan biri de çalışmamızın konusunu oluşturan azlık haklarıdır. Azlık hakları, şirket sermayesinin belirli bir oranına sahip olan pay sahibi veya pay sahiplerine hukuk düzenince tanınan haklardır. Bu oran Kapalı Tip Anonim Şirketler için esas sermayenin 1/1 0'u iken (TTK 310, 341, 348, 356, 366, 377); Halka Açık Anonim Şirketler için, ödenmiş sermayenin 1/20'sidir (SPK 11/VIII). Azlık haklarının kullanılabilmesi için kanun koyucu tarafından öngörülen bu oranlar, esas sözleşmeye konulacak bir hükümle azaltılabilir. Türk Ticaret Kanunumuza göre azlık pay sahipleri, kuruluştan doğan sorumluluğun sulh veya ibra ile ortadan kaldırılmasına engel olma (TTK 310); yönetim kurulu üyeleri ve denetçiler hakkında sorumluluk davası açılmasını sağlama (TTK 341, 359); özel denetçi atanmasını talep etme (TTK 348); denetçilere şikayette bulunma (TTK 356); genel kurulu olağanüstü toplantıya çağırma ve gündeme madde eklenmesini sağlama (TTK 366-367) ve bilanço görüşmelerinin ertelenmesini talep etme (TTK 377) haklarına sahiptir. Bunun yanı sıra, şirket esas sözleşmesiyle azlığa, Türk Ticaret Kanununda düzenlenenlerin dışında yeni hakların tanınması da mümkündür. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Joint stock companies are run in accordance with the principle of majority. The most important place of application for this principle is the general assembly. Because the decisions of the general assembly are taken in accordance with the principle of majority and these decisions are binding for the absent share holders or the share holders who are present but delivered rejection or abstention votes (Turkish Commercial Code 378-379). This condition allows the share holders who have the majority of the capital represented at the general assembly to take the decisions for the management of the company as they wish. Owners of the majority of the shares may use this power for their own interests without taking any notice of the interests of the company. In such a case, there appears the problem of how to protect the interests of the minority share holders. In order to settle the conflicts of interest brought by the principle of majority, our law maker has enforced some regulations limiting this principle. One of these regulations is the minority rights which is the subject matter of our study. Minority rights are the rights which are granted by law to the share holder or share holders who own a certain percentage of the capital of the company. While this percentage is 1/10 of the principal capital for the closed type joint stock companies (TCC 310, 341, 348, 356, 366, 377), it is 1/20 of the paid-up capital for open-to-public joint stock companies (Capital Market Law 11 A/Ill). These percentages which are put forward by the law maker to allow the minority rights to be effective can be decreased by a provision that may be included in the principal agreement. According to Turkish Commercial Code, the minority share holders have the rights to prevent the liability resulting from the establishment of the company from being eliminated by settling or discharge (TCC 310), to take action of liability against the members of the board of directors and the auditors (TCC 341, 359), to demand appointment of private auditor (TCC 348), to make complaints to the auditors (TCC 356), to call the general assembly to VIhold an extraordinary meeting of the general assembly and to make additions to the agenda (TCC 366-367), and to demand the postponing of balance sheet meetings (TCC 377). Moreover, apart from the ones that are stated in Turkish Commercial Code, it is possible to grant the minority new rights through the principal agreement of the company. VII