Yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin aradil özellikleri
The interlanguage properties of the learners of Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 162288
  2. Yazar: SERKAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞEN CEM DEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET İkinci dil olarak Türkçe öğrenen öğrenicilerin aradilinde gözlenen özne AÖ silme işleminin gelişimsel görünümlerini belirlemeyi amaçladığımız bu çalışma aşağıdaki soruları yanıtlamayı amaçlamaktadır: 1. Belli yapısal ve söylemsel sınırlamaları olan Türkçedeki özne ad öbeğinin silinmesi işlevi, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen öğrenicilerin 'aradil'inde ne türden bir görünüm sergilemektedir? i. Öğreniciler, özne AÖ silme işlemini metinde konu sürekliliğini sağlama işlevine yönelik olarak mı yapmaktadırlar? ii. Öğreniciler, özne konumunda adıl ya da tam ad öbeği kullanımını gönderimsel araya girme ve konu değişimi süreçlerine uygun olarak mı yapmaktadırlar? iii. Öğreniciler, Türkçede özne ad öbeği silme işleminde ne türden hatalar yapmaktadırlar? Çalışmanın veri tabanı yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrenicilerden toplanan betimlemeli kompozisyon metinleridir. Düzeylere göre ayrılan metinlerde“Boş Artgönderim ve Tam AÖ/Adıl”kullanımlarının dağılımları çözümlenerek tümcelerdeki“Boş Artgönderim ve Tam AÖ/Adıl”kullanımları hedef dil olan Türkçede uygun kullanımlar olup olmamalarına göre kodlanmıştır. Çalışmanın bulguları, yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrenicilerin betimlemeli metinlerde özne boş artgönderimini başlangıç düzeyinden itibaren uygun bir biçimde kullandıklarını göstermektedir. Ayrıca öğreniciler, özne konumunda adıl ya da tam AÖ kullanımını, gönderimsel araya girme ve konu değişimi süreçlerine uygun olarak yapmada gelişimsel bir örüntü sergilemektedir. Bulgular ayrıca, öğrenicilerin, özne konumunda boş artgönderim kullanmada en çok başlangıç düzeyinde hata yaptıklarını, bu hataların da yan tümceleme gerektiren yapılarda ve söylemde konu sürekliliğini sağlamada ortaya çıktığını göstermektedir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims at investigating how learners of Turkish as a foreign language use zero pronoun in the subject position in Turkish, in their interlanguage. To this end, it aims at finding answers to the following questions: (i) Do the learners of Turkish as a foreign language use zero pronoun in the subject position in order to follow topic continuity in their texts? (ii) Do the learners of Turkish as a foreign language use a pronoun or a full NP in the subject position in order to signal topic change or less accessible topic? (iii) What sorts of errors do the learners of Turkish as a foreign language make when they are using zero pronouns in the subject position? The database of this study is the expository composition texts of learners of Turkish as a foreign language. After the texts have been grouped according to the levels of the students, the distribution of 'zero anaphora' and 'full NP/pronoun' were analysed and encoded as to their appropriateness in the target language Turkish. The findings of the study revealed that learners of Turkish as a foreign language can use these structures appropriately even in the elementary level. In addition, it is observed that learners display a developing pattern in the use of the pronouns and full NP's in the subject position appropriately in order to signal topic change and when the topic accessibility is low. The findings also reveal that most of the errors in the use of zero anaphora in the subject position are made by the learners of the elementary level and these errors occur especially in the structures which require subordination and topic continuity in discourse. Vll