Yalnızca sözleşmeden doğan yükümlülüklere aykırılık nedeniyle özgürlüğün kısıtlanması yasağı (borç için hapis yasağı) ve karşılıksız çek keşide etme suçu
Prohibition of imprisonment for debt and crime of writing non sufficient funds cheks
- Tez No: 162286
- Danışmanlar: PROF.DR. BAHRİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
ÖZET Sözleşmeden doğan yükümlülüklere aykırılık nedeniyle özgürlüğün kısıtlanması (borç için hapis yasağı) ve karşılıksız çek keşide etme suçu konulu bu çalışmanın ilk bölümünde, borç için hapis yasağı kuralının anlamı, kapsamı, tarihsel gelişimi ve uluslararası belgelerdeki yeri üzerinde durulmuştur. Bu değerlendirmeler, özellikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 4 No'lu Protokolünün 1. maddesi çerçevesinde yapılmıştır. Bu çerçevede, karşılıksız çek keşide etme suçu karşılığında yasal değişiklikten önce uzun süre uygulanmış olan ve tekerrür haline hala uygulanmaya devam eden hapis cezasının, borç için hapis yasağı kuralına aykırı olup olmadığı tartışılmıştır. Bu açıdan çekin bir sözleşme sayılıp saylamadığının tespit edilmesi önemlidir. Bu sebeple, çalışmanın ikinci bölümünde çekin tarihsel gelişimi açıklandıktan sonra, gerek Türk Ticaret Kanunu ve gerekse Türk Ceza Kanunu bakımından hukuki niteliği ve unsurları üzerinde durulmuştur. Öte yandan bu bölümde, karşılıksız çek keşide etme suçunun özel bir kanunda yer almasının gerekip gerekmediği ve Yeni Türk Ceza Kanunu karşısında 3167 Sayılı Kanunda öngörülen cezai nitelikteki özel hükümlerin durumu incelenmiştir. Diğer yandan, ileri tarihli çekler, uygulamada özellik gösterdiklerinden ve çok sık kullanıldıklarından ayrıca değerlendirilmiştir. Üçüncü bölüm, karşılıksız çek keşide etme suçu konusundaki açıklamalara ayrılmıştır. Bu suçun tarihsel gelişimi incelendikten sonra, karşılaştırmalı hukuktaki ve özellikle Alman Hukukundaki düzenlemeler de ele alınmak suretiyle karşılıksız çek keşide etme suçu ile ilgili hükümler, Yeni Türk Ceza Kanunu çerçevesinde değerlendirilmiş ve bu fiilin hangi koşullarda ve ne tür bir yaptırımla karşılanabileceği konusunda, çekin niteliği de göz önünde bulundurulmak suretiyle önerilerde bulunulmuştur. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The first section of this study regarding abridgement of liberty arising from a breach of contractual obligations (the prohibition of imprisonment for debt) and issuance of bad check, deals with the meaning, scope and historical development of the prohibition of imprisonment for debt and its place in international documents. The analysis herein is particularly based on Article 1 of the Protocole No. 4 to the European Convention on Human Rights. The discussion specifically focuses on whether or not imprisonment as punishment for issuance of a bad check, which had been imposed for a long time prior to the legislative amendments and continues to be imposed in case of its repetition, is against the prohibition of imprisonment for debt. In dealing with this matter, the issue whether a check may be deemed a contract is of particular importance. Therefore, the second of this study, following an explanation of the historical development of check, deals with its legal features and elemants pursuant to the Turkish Commercial Code as well as Turkish Criminal Code. This section also analyses whether it is necessary to tackle with the crime of issuance of bad check in a special statute while examining the status of the special penal provisions set forth in Law No. 3167 vis-a-vis the New Turkish Criminal Code. Additionally, the post dated checks, due to their niche in practice and their frequent use, are made subject of a separate analysis. The third section explains the offense of issuance of bad check. Following a study of the historical development of such offense, the provisions pertaining to the offense of issuance of bad check are examined under the New Turkish Criminal Code by way of an analysis of regulations under German law and comparative law, and suggestions are made as to the conditions under which, and how, such offense may be penalized by taking into account the features of a check. VI