Zâhide hanımlar ve Tasavvuf Dönemi hanım sûfileri
Sûfi womens and sufi womens in Period of Sufism
- Tez No: 162305
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HİMMET KONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Tasavvuf, insanın manevî yönünü geliştiren ve marifetullaha götüren yolda ona gerekli hususları öğreten tatbîkî bir hâl ilmidir. 8u tezde amacımız, tasavvuf yolundaki kadınların deneyimlerini ve tasavvuf dünyasına katkılarını ortaya koymaktır. Bu nedenle, kadınların tasavvufun temel ilkelerine karşı bakış açılarını belirlemek ve getirdikleri farklılıkları tespit etmek temel hedefimiz olmuştur. Tezimiz, üç bölümden meydana gelmektedir: Birinci bölümde, tasavvuf dönemlerinden ilk iki asır zühd dönemi olduğu için ilk olarak bu dönem incelenmiştir. Hz. Peygamberin hanımları, kızları, sahabe hanımlar ve diğer hanımlar zühd hayatının ilk hanım örnekleri olmuşlardır. Bu asırlarda hanımlar arasında ibadetin ve güzel ahlâkın ön planda olduğu görülmektedir. Çok namaz kılmak, çok oruç tutmak ve mala önem vermemek dönemin belirgin özelliğidir. İkinci bölümde, hicrî 111, IV ve V. asırlarda tasavvuf ilminin doğduğu ve geliştiği tasavvuf dönemindeki hanımlar incelenmiştir. Bu asırlarda yine hanımların, ibadet amacıyla uykularını terkettikleri ve günahları için çok ağladıktan, mallarını sadaka olarak dağıttıkları tespit edilmiştir. Ayrıca, ilahî hakikate ulaşmak için, çeşitli yöntemlerle nefisleri ile mücâhede ettikleri görülmüştür. Bu dönemde amel ve taattan çok, ilim ve çeşitli mistik haller ön plandadır. Üçüncü bölümde, ilk iki bölümden elde ettiğimiz veriler ışığında, yaşadıktan manevî tecrübelerden yola çıkarak, hanımların tasavvufun temel ilkelerine ve konularına yaklaşımları ve katkılan, ilgili başlıklar altında ortaya konulmuştur. Zühd anlayıştan, ibadet anlayıştan, bahsettikleri tasavvuf terimleri ve nefis mücâhedeleleri temel konularımızdır. Bu arada zikir, sohbet, duâ, keramet, bey'at, hırka, halvet, ilham, rüya, velîlik ve ölüm gibi tasavvufun temel konularına yaklaşımları ortaya konulmuştur. Buna göre, hanımların mistik tecrübeleri, tasavvuf yolundaki kendine özgü yöntem ve teknikleri, bize faydalanılacak bir bilgi kaynağı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT islamic misticism is a branch of knowledge that is interested in human. It takes aim at human spiritual training. Our aims are in this thesis, explaining the experiences of mistic women and their additions to world of misticism. For this reason, our main aim is determining of women's views to principle of misticism and their differences. Our thesis occurs three chapters: In first chapter; the first of two centuries are examined. The wives of Muhammed, his daughters and other müslim women are first of sample of mistic life, in these centuries, worship and beautiful ethics are coming the fore are recognized. Too prayer, too fast and not important to goods are dear characteristic of this period. in second chapter; women of period of misticism that it appears and grows up are explained, in these centuries, women didn't sleep to aim at worship and too cried for their sins and they delivered their goods for giving alms are determinated. Specially, they struggled their essences by different technique for arriving heavenly truth are seen, in this period, science and variety mistic states are coming the fore than act and obedience. in third chapter; by the light of datums of obtaining from previous chapter, aproaches and additions of women to principles and topics of misticism are explained in interested titles, intelligence of asceticism of women, their intelligences of worship, their talking about terms of misticism and their struggling with essence are our basic matter in this thesis. Seperatly; mention, talk, pray, miracle, confession, cardigan, solitude, inspiration, dream, quardianship and death of basic matter's misticism are explained. Finally; their experiences of misticism and their specially tecniques in road of misticism performs source of knowledge to us. VI