Determinants of stock market volatility: An empirical study on Istanbul Stock Exchange as an emerging market
Volatiliteyi etkileyen faktörler: Gelişmekte olan bir piyasa olarak İstanbul Menkul Kımetler Borsası üzerine ampirik bir çalışma
  1. Tez No: 162306
  2. Yazar: ZÜLAL FAZILOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Oynaklık (volatilite) kavramı, hisse senedi fiyatlarındaki ani düşüşleri veya artışları ifade etmektedir. Genel bir risk ölçütü olan volatilite, hisse senedi piyasasının derinleşmesi ve gelişmesi yönünde engel teşkil etmektedir. Buna bağlı olarak, volatilitenin kaynaklarının anlaşılması, sermaye piyasalarının gelişimi açısından son derece önemlidir. Volatilitenin kaynakları üzerine yapılan çalışmalar, firma ya da piyasaya ait önemli faktörlerin volatilite ile ilişkilendirilemediği sonucuna varmıştır. Bu sonuç, volatilite kavramım literatürde belirsiz bir yere koymaktadır. Son yıllarda, firma düzeyindeki volatilitede görülen artış, volatiliteyi piyasa, endüstri ve firma bileşenlerine ayıran ayrıştırma modellerinin önemini arttırmıştır. Bu çalışma, volatile kavramı ve volatilitenin kaynaklarına dair geniş bir literatür sunmaktadır. Toplam getiri volatilitesi tek-indeks faktör modeli kullanılarak sistematik ve sistematik olmayan volatilite olarak iki bileşenine ayrılmıştır. Çalışmanın amacı, 1996 ve 2002 yıllan arasında, İstanbul Menkul Kıymetler borsası için mikro faktörler - işlem hacmi, kaldıraç etkisi, firma büyüklüğü, defter değeri - piyasa değeri - ile toplam, sistematik ve sistematik olmayan volatilite arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Ampirik çalışma için regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan testler sonunda, mikro faktörler ile getiri volatilitesi arasında çoğunlukla anlamlı ilişkiler çıkmış olsa da değişkenlerin katsayılarının çok küçük değere sahip olması nedeniyle, mikro faktörlerin tek basma İstanbul Menkul Kıymetler borsasındaki volatiliteyi açıklamak için yeterli olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Stock return volatility represents the variability of stock price changes during a period of time. Being the general measure of risk, volatility is not only an impediment for the stock market to possess depth; it also stands as an obstacle in front of the development of the stock exchange. Thus, understanding the sources of volatility plays a vital role for the development of the capital markets. Extensive financial literature concludes that volatility does not appear to be accompanied by any important factors about the firm or the market as a whole. Thus, volatility constitutes one of the most inconclusive concepts in the finance literature. In the recent years, the increase in the firm-specific (idiosyncratic) volatility shifted the research attention to decomposing stock return volatility into components of market, industry, and firm-levels. This study provides extensive literature on the concept of volatility and its determinants. Aggregate stock return volatility is decomposed into components of systematic and non-systematic volatility by using the single-index factor model. The aim of this study is to investigate the relationship between micro-level factors- trading volume, leverage, size, book-to-market ratio- and the three components of stock return volatility between the years 1996 and 2002 for Istanbul Stock Exchange. Regression analysis is utilized in the empirical analysis. The results of the study mostly reveal a significant relationship between micro-level factors and three levels of volatility, but small values of the coefficients lead to the conclusion that micro-level factors alone can not explain most of the variation in stock return volatility in Istanbul Stock Exchange. VI