Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşu ve Türk kamuoyu
Foundation of Turkish Republic of Northern Cyprus and Turkish public opinion
  1. Tez No: 162310
  2. Yazar: AHMET RAUF SAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN BAŞYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Kıbrıs Adası stratejik konumu sebebiyle tarih boyunca dünyada egemen olan güçlerin hedefinde yer almış ve üzerinde sürekli güç mücadeleleri yaşanmıştır. Yaklaşık üç yüz yıl Osmanlı egemenliğinde kaldıktan sonra İngiltere'nin hakimiyeti altına giren Kıbrıs Adası, üzerinde yaşanan güç mücadelesi sonucunda toplumsal kargaşaya sürüklenmiştir. 1954'ten sonra İngilizlerin kontrolünden çıkmaya başlayan Ada' da yaşanan olaylar sonucunda Türkiye de Kıbrıs ile ilgilenmeye, burada yaşayan soydaşlarına sahip çıkmaya başlamıştır. Yaşanan olaylara çözüm bulmak, Türk ve Rum toplumlarının bir çatı altında yaşamasını sağlamak maksadıyla 1959 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti kurulmuş, ancak Türk toplumu Rumlar tarafından azınlık olarak görüldüğünden yasayla verilmiş olan haklan ellerinden alınmıştır. 1964'te Kıbrıs Cumhuriyetinin sona ermesi ve devamında yaşanan olayların Türklerin katledilmesine dönüşmesi üzerine Türkiye 1974 yılında müdahale etmiş ve o güne kadar Kıbrıs'ta dağınık olarak baskı altında yaşayan Türklerin güvenliğini sağlamış ve Ada'nın kuzeyinde bir Türk bölgesi oluşturmuştur. 1 974 müdahalesi Türkiye tarihinde bir dönüm noktasıdır. Türkler Misak-ı Milli sınırları dışında tekrar toprak kazanmışlardır. 1983 tarihi ise, Ada'daki Türkleri sürekli azınlık olarak gören Rumlara karşı atılmış tarihi bir adımdır. Rum Liderliği o güne kadar eşit statüde görmediği Türk'lerin Devlet Başkam ile müzakere noktasına gelmiştir. Üstelik kendilerinin ve Türkiye hariç hiçbir devletin tanımadığı bir devletle. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsızlık ilam, tanınsa da tanınmasa da bir gerçektir ve gücünü Türk Devleti ve Türk halkından almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cyprus Island had been taking part the objectives of the dominant powers and the struggles had been going on over it during the history for its strategically important location. Cyprus which had been dominated by the Great Britain after 300 years domination of the Ottoman Empire was dragged to the civil war the result of the power struggles. The result of the incidents seen on the Island which was out of the control of the Great Britain after 1954, Turkey regarded the Cyprus and claimed the rights of the Turkish minority. Cyprus republic was declared in 1959 in order to find solution of the turmoil and to enable living together under the same roof of both cypriots, but Turkish Cypriot assumed the minority deprived of their rights given by the law. Turkey interfered the Island in 1974 after coming end of the Cyprus Republic and afterwards incidents which were formed as a genocide and to provide security of the Turkish cypriot who were living seperately under pressure and to set up Turkish district north of the Island. 1974 interference is the turning point of the Turkey's history. Turks gained an area out of national agreement (Misak-i Milli) border. The date 1983 is a historical step against Greek cypriot who assumes Turks constantly as a minority. Greek goverment was the point of discussion with Turks who had been assumed not in equal statute so far moreover with the state who was not recognized except Turkey. The independence declaration of Turkish Republic of Northern Cyprus is genuine whether recognized or not and got its power from Turkish Republic and Turkish people. VI