Türk basınında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşu
Foundation of Turkish Republic of Northern Cyprus on Turkish press
- Tez No: 230510
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞAYAN ULUSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 605
Özet
Kıbrıs adası, jeopolitik ve stratejik açıdan tasıdıgı önem dolayısıyla geçmiste oldugu gibi günümüzde de büyük devletlerin mücadelesine sahne olmaktadır. ABD ve AB gibi emperyalist güçler, dünyanın merkezi olarak adlandırılan Ortadogu'da ve Dogu Akdeniz'de ?batmayan uçak gemisi? vazifesi gören Kıbrıs'ı Rumlara vermek suretiyle Ortadogu'da istedikleri yapılanmayı gerçeklestirmeye çalısmaktadırlar. Yaklasık üç yüz yıl Osmanlı egemenliginde kaldıktan sonra 1878'de ngiliz idaresine giren Kıbrıs'ta, 1830 yılından itibaren Rumların enosis istekleri baslamıs, bu istekler, ngilizlerin ayrımcı politikalarıyla daha da artmıstır. ngilizlerin Rum yanlısı politikalarına, Rumların Yunanistan'a baglanma çalısmalarına karsı Kıbrıs Türk basını mücadele ederek, Kıbrıs Türk toplumunun haklı sesini hem Anadolu'ya hem de tüm dünyaya duyurmus, enosisi engellemek için büyük çaba sarfetmistir. 1959-1960 yıllarında ise Türk ve Rum toplumları ortaklasa Kıbrıs Cumhuriyeti'ni kurmustur. Rumlar, Yunanistan'ın da destegiyle enosisi gerçeklestirmek amacıyla Türkleri ortak Cumhuriyetten uzaklastırmak için faaliyetlerini arttırmıs, 1963 yılında da ?Türk'ü imha? plânını uygulamaya koymustur. Rumların ?ya tabut, ya bavul? politikasına maruz kalan Kıbrıs Türk halkının bir kısmı göç etmek mecburiyetinde kalmıs, bir kısmı ise Rumlarca katledilmistir. 1964'te de Rumlar tarafından Kıbrıs Cumhuriyeti yıkılmıstır. 1974 yılında ise Türkiye, Kıbrıs Türkünün can ve mal güvenligini saglamak, Ada'nın Yunanistan'a ilhâkını önlenmek maksadıyla Kıbrıs'a müdahalede bulunmustur. Huzura ve hürriyete kavusan Kıbrıs Türk halkı, Rumlarla federasyon olusturmak için Kıbrıs Türk Federe Devleti'ni kurmustur. Rumların federasyona yanasmaması üzerine, self determinasyon hakkına sahip olan Kıbrıs Türkleri, son çare olarak, 15 Kasım 1983'te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni kurmustur. Kıbrıs Türk basını ve Türkiye basını da Cumhuriyet'in kurulus sürecinde Türk kamuoyunu hazırlamıs ve bagımsızlık ilânına en büyük destegi vermistir.
Özet (Çeviri)
Cyprus Island has become the scene of the struggle of big countries as in the past because of its geopolitic and strategic importance. Emperialistic forces such as the USA an AB have been tryin to make true their ambitions in Middle East by giving Cyprus having the duty of ?the plane ship which has never sunk?, in Middle East and East Mediterranean, called the centre of the world, to Greek. After staying under the Ottoman sovereignity during about three centuries, In 1830?s Greek?s enosis ambitions started in Cyprus which entered the manegement of English 1878 and these desires have increased with English Descriminating Policy. But in spite of them Cyprus Turkish Pers announced the voice of Cyprus Turkish both in Anatolia and Word and also struggled to prevent enosis. In 1959-1960 together both Turkısh and Greek founded the Cyprus Republic. But Greek, with the help of Greece, tried to remove Turkish people from their Republic. In 1963 they performed their ?Annihilation of Turk? plan. Some of Cyprus Turkish had to move, some were assasinated because of Greek?s ?either coffin or suitcase? policy. In 1964 Cyprus Republic was demolished by Greek. In 1974 Turkey interfered Cyprus for the security of Cyprus Turkish?s life and property. After they had the peace and freedom they founded Cyprus Turkish Federation state to form a federation with Greek. Cyprus Turkish who had self-determination founded Nort Cyprus Turkish Republicy on 15 November, 1983 as a last solution, because of Greek?s refusal on federation. Both Cyprus Turkish press and Turkish Press supported the Republic