Vakviyesine göre Köprülü Mehmet Paşa vakıfları (İzmir Milli Kütüphane'de 634/1-2 nota kayıtlı nüsha)
According to documents Köprülü Mehmet Paşa's foundations (registered at 634/1-2 in İzmir Milli Kütüphane)
- Tez No: 162325
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Çalışmamızın konusunu,“Vakfiyelerine Göre Köprülü Mehmet Paşa Vakıfları”oluşturmaktadır. Köprülüü'nün bütün vakıf eserlerinden bahseden iki farklı tarihli vakfiyesi bulunmaktadır. Bu vakfiyelerden biri, 18 Recep 1070 (30 Mart 1660), diğeri, Evâil-i Zilhicce (Ağustos 1661) tarihlidir. Tespit edebildiğimiz kadarıyla, söz konusu vakfiyelerin asılları ve birer nüshaları Köprülü Kütüphanesinde, birer nüshaları da İzmir Millî Kütüphâne'de bulunmaktadır. Ayrıca 1071 (1661) tarihli vakfiyenin Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivi'nde bir nüshası daha bulunmaktadır. Biz bu çalışmamızın giriş bölümünde vakfiye ve tarihçesi hakkında kısaca bilgi verdikten sonra birinci bölümde, bahsi geçen vakfiyelerin özelliklerini açıkladık. Daha sonra, söz konusu vakfiyelerin muhtevalarından bahsedip, aralarındaki farklılıkları ve benzerlikleri belirtmeye gayret ettik. Bu bölümde görüleceği üzere, Köprülü, bir çok cami, mescit, okul, han, hamam, dükkân, çeşme ve su yolu yaptırmış, bunlara gelir sağlamak amacıyla sahip olduğu mülklerin büyük bir bölümünü vakfetmiştir. Kuruluşunu gerçekleştirmiş olduğu bu vakıf müesseseleri bugün, Romanya, Macaristan, Makedonya, Suriye ve Türkiye sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bu vakfiyelerde; kurumlarda çalışacak kişilerin vasıflan, alacaktan maaşlar, müesseselerin ihtiyaçtan için ayrılan günlük ve yıllık ödenekler, aile üyelerine vakfın gelirinden bağlanan maaşlar, Haremeyn fakirlerine yapılan yardımlar, para vakıfları, okul ve cami gibi müesseselerin işletim şekli ve daha bir çok konu yer almaktadır. 1070 (1661) tarihli vakfiyenin muhtevası, bazı farklılıklar içermekle beraber, ana hatlarıyla 1071 (1661) tarihli vakfiye ile örtüşmektedir. Bu nedenle de biz, 1071 (1661) tarihli vakfiyenin diğer vakfiyeyi içermesi ve Köprülü'nün başka vakıf eserlerini de ele almasından dolayı, sadece bu belgenin ıxtranskripsiyonlu metnini vermekle yetindik. Bu metnin dipnotlarında, vakfiyede geçen kavranılan açıklamaya çalışarak eserlerin bugünkü durumu hakkında malûmat verdik. Ayrıca çokça zikredilen yer isimlerinin bugünkü adlarını ve yerlerini bulabildiğimiz kadarıyla göstermeye çalıştık. Osmanlı medeniyetinin oluşumunda, önemli sac ayaklarından biri olan vakıf müessesesinin anlaşılmasında ve açıklanmasında, vakıf belgelerinin önemli bir konumda olduğu aşikârdır. Kanaatimizce, bizim çalışmamız da bu alanda araştırma yapanlara faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of our research is Köprülü Mehmet Paşa's foundation. There are two different documents of foundation, take place in separate times, which gives information about all Köprülü Mehmet Paşa's foundations. One of these documents of foundation is dated in 18 Recep 1070 (March 30, 1660) and the other is at the first days of Zilhicce (August 1661). As we detected at the end of our research the original and the copy of all the documents of foundations that we will talk about take place in the library of Köprülü and“İzmir Milli Kütüphane”and also the copy of 1071 (1661) dated documents of foundation takes place in the archive of“Vakıflar Genel Müdürlüğü”. After we give all the information about the document of foundation and its' history, we explained these documents of foundation at the first part. And then after the explanation of these documents of foundation we try to explain the similarities and the differences of them. As that seem in this part, so many mosques, schools, caravanserai, hammam, store, fountain, canal were built by Köprülü Mehmet Paşa and to supply money to these structures, he gave a huge part of his having. These structures are take places in Rumanian, Hungary, Macedonian, Syrian, and Turkey. The properties of the stuff who work in these foundations, and their salary, the needed of these foundations, the daily and the yearly payment of these foundations, the payment of the family members, financial aid to Haremeyn poors, execution expense of schools and mosques. Although 1770 (1660) dated foundation is a bit different form 1071 (1661), their contents overlap.We gave only the transcription of the 1071 (1661) dated foundation because it overlaps with 1660 and also it contains Köprülü Mehmet Paşa 's other foundation work. At the footnotes of this text, we gave the definition of the concepts according today's situation and try to find the in use names of the places that are mentioned in the text. The documents of foundations play an important role in the understanding and the explanation of the Ottoman's culture and civilization. We hope our study will be useful for future researchers. XI