Synthesis and polymerization of plant oil monoglyceride maleates
Bitkisel yağ monogliserid maleatlarının sentez ve polimerizasyonu
  1. Tez No: 82871
  2. Yazar: ERDE CAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELİM KÜSEFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada, soya yağı monogliserid makatlarının stiren ile kopolimerizasyonu sonucu kat, termoset polimerler sentez edilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, soya yağının gliserol ile 220-240°C sıcaklıklarındaki reaksiyonu sonucu soya yağı monogliseridleri (SOMG) elde edilmiştir. Monogliserid verimini arttırmak üzere, gliseroliz reaksiyonu çok miktarda gliserol fazlası kullanılması ve reaksiyon sonucu ürününün hızlı bir biçimde soğutulması ile optimize edilmiştir. Soya yağı monogliseridleri, bir ileriki adımda, maleat yan esterlerim oluşturmak üzere 100°C de maleik anhidrit ile reaksiyona sokulmuşlardır. Bu aşamada, maleat yan esterlerinin verimlerini arttırmak üzere, farklı reaksiyon koşullan ve farklı katalistler test edilmiştir. Reaksiyonlar, İR ve 'H-NMR spektoskopi yöntemleri ile takip edilmiş, ürünlerin karakterizasyonunda kütle spektroskopi yöntemi de kullanılmıştır. Son aşamada ise, SOMG makatlarının stiren ile radikal kopolimerizasyonu, katı termoset polimerler vermiştir. SOMG maleatlannın etkili emulsifîye edici özellikleri görülerek, stiren ile emülsiyon kopolimerizasyonu başka bir emulsifîye edici katılmadan basan ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen polimerler, İR ve 'H-NMR ile karakterize edilmiş, ve kopolimerlerin ağ yapısı değişik çözücülerdeki şişme davranışlan ile test edilmiştir. SOMG maleatlannın stiren ile kopolimerleri, elyaf takviyesine uygun olup, doğru elyaf takviyesi ile sıvı döküm reçinesi olarak kullanilabilirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, rigid thermoset polymers were synthesized from radical copolymerization of the soybean oil monoglyceride maleates with styrene. In the first part of the study, soybean oil monoglycerides (SOMG) were obtained from the reaction of soybean oil with glycerol at 220-240°C. An optimization of the glycerolysis reaction was achived through the use of a large amount of excess glycerol and with a rapid cooling process at the end of the reaction to maximize the monoglycride yield. In the following step, soybean oil monoglycerides (SOMG) were reacted with maleic anhydride at temperatures around 100°C to produce the SOMG maleate half esters. Different catalysts and different reaction conditions were examined to increase the maleate half ester's yields. The reactions were followed by BR. and ^-NMR and the products were characterized by mass spectrometry. In the final step, the radical initiated copolymerization of the SOMG maleates with styrene produced rigid, thermoset polymers. The SOMG maleates were found to be effective emulsifying agents, thus the emulsion copolymerization of the SOMG maleates with styrene was also carried out successfully without the addition of an emulsifier. The obtained polymers were characterized by DR. and 'H-NMR, the cross linked net work structure of the coploymers was examined with the swelling behaviour in different solvents. The resulting copolymers of SOMG maleates with styrene are suitable for fiber reinforcement and can be used as a liquid molding resin with the right fiber reinforcement.