Merkez bankasının enflasyonla mücadele politikaları
The policy of central banks to struggle againts the inflation
  1. Tez No: 162324
  2. Yazar: GÜLNAR SÜLEYMENOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ADİL KORUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Banka Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Para politikasının en önemli amacının fiyat istikrarını sağlamak olduğu yönünde ortaya çıkan görüş birliğine bağlı olarak Merkez Bankalarının çoğuna bağımsızlık verilmiş, fiyatların istikrarının muhafaza edilmesi ve tek amaç olarak enflasyonun kontrolü edilmesine dair sorumluluk yüklenmiştir. Bu nedenle bu çalışmadaki amaç, Merkez Bankalarının enflasyonla mücadelede izlenecek para politikası stratejileri ve kullanılacakları araçları incelemek ve karşılaştırmak olacaktır. Merkez bankasının temel amacı, elindeki araçları kullanarak nihai hedeflere ulaşabilmektedir. Ancak, nihai hedefler ve araçlar arasındaki çok dolaylı ilişkiler ile uzun gecikmelerden dolayı, pek çok merkez bankası, araçlar ve nihai hedefler arasında yardımcı olarak kullanmak üzere başka değişkenler geliştirmişlerdir. Bu itibarla çalışmamızda, Ara Hedeflere, Operasyonel Hedeflere ve Bilgi Değişkenlere (ya da Göstergelere) değinilerek fiyat istikrarının sağlanmasına yönelik para politikası stratejileri; parasal hedefleme, döviz kuru hedeflenmesi, enflasyon ve diğer hedeflemesinin artı ve eksi yönleriyle ilgili açıklaması da yapılmıştır. Bu para programlarından özellikle 1990'lardan günümüze en çok uygulanan ve başarılı olan programın enflasyon hedeflemesi olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmada ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadele de 1990'dan itibaren uygulanmış olduğu para programlan açıklanmaktadır. Bu çerçevede Türkiye'ye baktığımızda yüksek enflasyon sürecinde para politikası olarak para arzı ve döviz kuru çapayı denemiş, fakat başarılı olamamıştır. Türkiye, 2002 yılında, para politikası olarak örtük enflasyon hedefleme çapasını uygulamaya geçmiştir. Bu programın başarıyla yürümesi 2006'da uygulanacak olan açık enflasyon hedeflemesi çalışmamızın sonuç bölümünde Türkiye açısından uygulanabilirliği irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Dependig on the idea that the most important aim of the money policy is to provide the price stability, most of the Central Banks have been given the independence to keep the stability of prices and to keep the inflation under control as their only target. In this respect, the objective of this study is to investigate and compare the money policy strategies and media which will be used in the fight against inflation by the Central Banks. Central Banks aiming to decrease the inflation have developed variables to be used to help to balance the media and final targets by using its money policy media. Thus, in our study intermediary targets, operational targets and data variables (or indicators) are mentioned together with money policy strategies to obtain price stability positive and negative aspects of monetary targetting, currency rate and inflation targeting. It has been concluded that, from these monetary programs the most used and the most succesful one which has been used since 1990s is the inflation targetting. Moreover, monetary programs which have been used by the Central Bank of Turkish Republic since 1990 to fight against inflation have been explained in this study. In this respect Turkey has tried money presentation and currency rate during high inflation period but was not succesful. As a monetary policy, Turkey chose to apply covered inflation targeting in 2002, and in this study the succesful conduct of this program and the conductability of open inflation targeting which will be applied in Turkey in 2006 are worked on. VI